planetawiedzy.pl

Zrozumieć IELTS: Jak wygląda ten egzamin oraz co powinieneś wiedzieć o innych często zadawanych pytaniach

Zrozumieć IELTS: Jak wygląda ten egzamin oraz co powinieneś wiedzieć o innych często zadawanych pytaniach

Rozważasz zdanie międzynarodowego egzaminu z języka angielskiego IELTS, ale nie do końca wiesz, na czym on polega? Jesteś w idealnym miejscu! W tym artykule omówimy szczegółowe aspekty IELTS- takie jak...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Rozważasz zdanie międzynarodowego egzaminu z języka angielskiego IELTS, ale nie do końca wiesz, na czym on polega? Jesteś w idealnym miejscu! W tym artykule omówimy szczegółowe aspekty IELTS- takie jak jego struktura, jak wygląda oraz jak się do niego przygotować. Ale to nie wszystko! Poszerzymy też Twoje horyzonty odnośnie innych pojęć, które mogą Cię nurtować w codziennym życiu lub podczas innych przymiarek. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wygląda gnida, sinica, czy holter? A może przy okazji nauki języka angielskiego, natknąłeś się na egzamin FCE i zastanawiałeś się, jak on wygląda? Spójrzmy zatem na te zagadnienia i rozwiejmy ewentualne wątpliwości!
1. IELTS preparation 
2. Eczema 
3. FCE certificate 
4. Postpartum hospital 
5. Head lice 
6. Cyanobacteria microscope 
7. EORI registration 
8. Dill field 
9. Wheat gluten 
10. Flowering hawthorn 
11. Heart monitor 
12. Form IE-599 
13. ISOFIX system

Struktura i przebieg egzaminu IELTS

Egzamin IELTS (International English Language Testing System), inaczej mówiąc międzynarodowy system testowania języka angielskiego, jest jednym z najbardziej uznanych na świecie testów kompetencji językowych. Składa się on z czterech kluczowych modułów: Słuchanie (Listening), Czytanie (Reading), Pisanie (Writing) i Mówienie (Speaking).

Słuchanie (Listening)

Czas trwania: Około 30 minut


Sekcja ta składa się z czterech nagranych modułów, które obejmują dialogi i monologi. Wymaga od kandydatów udzielenia odpowiedzi na 40 pytań różnego typu – od wyboru wielokrotnego do uzupełniania luk. Nagrania odtwarzane są tylko raz, dlatego skupienie jest niezbędne przez cały czas trwania modułu.

Czytanie (Reading)

Część Reading w IELTS, której czas trwania wynosi 60 minut, składa się z trzech dłuższych tekstów akademickich lub ogólnych. Rodzaj tekstów zależy od wybranej wersji egzaminu: Academic lub General Training. Pytania, które mogą się pojawić, obejmują zrozumienie głównych idei, szczegółów, logiki argumentacji oraz postawy autorów.

Pisanie (Writing)

Okres czasu: 60 minut


Moduł pisanie dzieli się na dwie części: w pierwszej kandydat musi opisać wykres, tabelę, wykres kołowy lub diagram procesu. W drugiej części zadaniem jest napisanie eseju na wyznaczony temat. Ważne jest tu stosowanie zróżnicowanych struktur zdaniowych oraz bogatego i precyzyjnego słownictwa.

Mówienie (Speaking)

Trwanie testu: od 11 do 14 minut


Test mówienia w IELTS odbywa się w formie rozmowy z egzaminatorem. Rozmowa jest podzielona na trzy części: krótka prezentacja, dłuższe odpowiedzi na pytania związane z wylosowanym tematem i dyskusja na abstrakcyjne tematy. Jest to sprawdzian zdolności kandydata do płynnej i spójnej komunikacji w języku angielskim.

Porady dotyczące przygotowania do egzaminu IELTS

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w efektywnym przygotowaniu się do egzaminu IELTS:

Praktyka słuchania: Regularnie słuchaj anglojęzycznych podcastów, oglądaj filmy i seriale bez napisów, aby przyzwyczaić się do różnych akcentów i szybkości mówienia.
Czytanie pod presją czasu: Ćwicz czytanie akademickich i ogólnodostępnych tekstów, starając się zrozumieć główne argumenty oraz detale – to pomoże w szybkim wyszukiwaniu informacji podczas egzaminu.
Pisanie na czas: Ćwicz pisanie esejów na różnorodne tematy oraz opisów grafów i wykresów, starając się być jak najdokładniejszym w opisach i argumentacji.
Mówienie: Ćwicz mówienie po angielsku z przyjaciółmi lub w grupach studyjnych, najlepiej z nagrywaniem wypowiedzi, aby móc odsłuchać i ewaluacyjnie ocenić swoje umiejętności językowe.

Możliwe trudności i sposoby radzenia sobie z nimi

Podobnie jak inne testy językowe, egzamin IELTS może sprawiać trudności, szczególnie w zakresie ograniczonego czasu odpowiedzi i poziomu stresu. Aby skutecznie radzić sobie z tymi wyzwaniami, ważne jest regularne symulowanie warunków egzaminacyjnych, co pozwala na złagodzenie presji związanej z testem. Ponadto, efektywne strategie zarządzania stresem, takie jak techniki relaksacyjne i odpowiednie planowanie czasu, mogą znacząco poprawić wyniki na egzaminie IELTS.
1. IELTS preparation 
2. Eczema 
3. FCE certificate 
4. Postpartum hospital 
5. Head lice 
6. Cyanobacteria microscope 
7. EORI registration 
8. Dill field 
9. Wheat gluten 
10. Flowering hawthorn 
11. Heart monitor 
12. Form IE-599 
13. ISOFIX system Cześć! Czy zastanawiasz się, jak wygląda egzamin IELTS (International English Language Testing System)? Jest to jeden z najbardziej uznanych na świecie testów języka angielskiego.

Egzamin IELTS składa się z czterech kluczowych modułów: Słuchanie (Listening), Czytanie (Reading), Pisanie (Writing) i Mówienie (Speaking), na które masz łącznie ok. 3 godzin.

Sekcja Słuchania trwa około 30 minut i obejmuje cztery nagrania, na które musisz udzielić odpowiedzi. Ciekawe, prawda?

To, jak wyglądają części Reading i Writing, zależy od wybranej wersji egzaminu. W przypadku Reading czytasz trzy dłuższe teksty i odpowiadasz na pytania w ciągu 60 minut. Z kolei w module Writing przez godzinę opisujesz grafy i piszesz esej.

A jak wygląda część Mówienia? To rozmowa z egzaminatorem trwająca od 11 do 14 minut. Tutaj musisz pokazać, na ile dobrze radzisz sobie z płynnym komunikowaniem się po angielsku.

Jeśli chcesz rozeznać się jeszcze bardziej w innych formach testowania umiejętności, być może zainteresuje Cię także, jak wygląda test FCE, another English proficiency test.

Przygotowując się do egzaminu, pamiętaj o ćwiczeniu słuchania anglojęzycznych podcastów i czytania tekstów pod presją czasu. Praktykuj również pisanie esejów i mówienie po angielsku z różnych osób.

Jeśli szukasz porad w innych dziedzinach, zainteresuję Cię inne artykuły na naszym portalu Planeta Wiedzy! Na przykład jak przygotować się do matury w artykule Podstawowe porady: Jak skutecznie przygotować się do matury i innych ważnych wydarzeń w życiu?

Lub dowiedz się więcej o rozwijaniu umiejętności korzystania z różnych narzędzi w artykule Poradnik: Jak korzystać z Excela i innych codziennych narzędzi jak Kindle, Tinder, Blik, bidet i więcej?

Powodzenia w Twoich studiach językowych i innych ścieżkach edukacyjnych!

planetawiedzy.pl

Czytaj również

© Copyright 2023-2024 planetawiedzy.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.