Większość kierunków na studiach będzie płatnych? Nie!

2017-02-16 08:16:10 (ost. akt: 2017-02-16 15:48:49)

Wprowadzenie płatnych studiów w Polsce jest sprzeczne z konstytucją; ubolewam nad tym - powiedział w środę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zaznaczył, że na takie rozwiązanie nie byłoby też społecznego przyzwolenia.

Większość kierunków na studiach będzie płatnych? Nie!

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W środę w Radiu Zet Gowin pytany był o to, dlaczego nie zadeklaruje, że studiowanie w Polsce powinno być płatne. "Dlatego że jest to sprzeczne z konstytucją. Ubolewam nad tym" - odpowiedział. Dodał, że na wprowadzeniu płatnych studiów nie byłoby "społecznego przyzwolenia".

Pod koniec maja 2016 r. resort nauki w ramach konkursu wyłonił trzy niezależne zespoły badawcze, które miały opracować i skonsultować założenia do nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego (tzw. Ustawy 2.0). W ubiegłym tygodniu zaniepokojenie w środowisku akademickim wywołała propozycja jednej z tych grup; przewiduje ona możliwość wprowadzenia odpłatności za studia - zwłaszcza na tych o profilu zawodowym (byłyby to tzw. kierunki nieregulowane). Rzecznik resortu nauki Katarzyna Zawada uspokajała, że ministerstwo odpłatności za studia wprowadzać nie zamierza.

Jednak Gowin deklarował, że jego zdaniem studia medyczne powinny być płatne. Zapytany w środę w Radiu Zet, czy to proponowane przez niego rozwiązanie dotyczące studiów medycznych jest zgodne z konstytucją, odparł: "tu chodzi o co innego. Tu chodzi o ufundowanie systemu stypendiów, które pokrywałyby w 100 procentach koszty studiów, ale potem trzeba by było je odpracować. Nie zwracać, ale odpracować" - powiedział.

Minister deklarował jednak wcześniej, że w sprawie płatnych studiów medycznych bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierza forsować żadnych rozwiązań.


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ania #2184342 | 178.235.*.* 16 lut 2017 21:53

    sama wychowuję 2 dzieci, jedno ma 20 lat więc rząd już je skreślił i nie należy mi się żadne wsparcie finansowe . I jeszcze chcecie opłaty studia- katy godne. Dziwię się że rząd chce zrobić wszystko by w kraju były same niewykształcone społeczeństwo. A my się na to godzimy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mario #2184100 | 95.160.*.* 16 lut 2017 16:45

    Co za bzdura, na zachodzie Europy i w USA prawie wszystkie studia są płatne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)