Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymało trzech naukowców: Francuz Jean-Pierre Sauvage, Brytyjczyk, Sir J. Fraser Stoddart i Holender Bernard L. Feringa. Wszyscy badacze wykonali molekularne maszyny.
Maszyny molekularne, nad którymi pracowali nagrodzeni naukowcy będą prawdopodobnie wykorzystywane w rozwoju nowych materiałów, czujników i systemów przechowywania energii. Trzej badacze zajmują się miniaturowymi maszynami, działającymi w skali molekularnej.
Członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk zaznaczyli, że przełomu dokonał Sauvage w 1983 r., kiedy połączył dwie cząsteczki w kształcie pierścienia w łańcuch. Następny krok wykonał Stoddart w 1991 r., nawlekając taki pierścień na molekularną oś. Natomiast Feringa jako pierwszy opracował molekularny "silniczek" w 1999 r.
Sauvage jest profesorem University of Strasbourg i dyrektorem ds badań we francuskim CNRS. Stoddart jest profesorem chemii na Northwestern University w Evanston. Feringa zaś jest profesorem chemii organicznej na holenderskim uniwersytecie w Groningen.
Nobel w dziedzinie chemii jest przyznawany od 1901 r. Rok temu nagrodę zdobyli Szwed Tomas Lindahl, Amerykanin Paul Modrich i Turek Aziz Sancar za badanie procesu odtwarzania przez komórki uszkodzonych łańcuchów DNA.
mos
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez