Nagroda Nobla z chemii przyznana!

2016-10-05 15:38:38 (ost. akt: 2016-10-05 17:37:39)
Nagroda Nobla z chemii przyznana!

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Zbiory Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymało trzech naukowców: Francuz Jean-Pierre Sauvage, Brytyjczyk, Sir J. Fraser Stoddart i Holender Bernard L. Feringa. Wszyscy badacze wykonali molekularne maszyny.

Maszyny molekularne, nad którymi pracowali nagrodzeni naukowcy będą prawdopodobnie wykorzystywane w rozwoju nowych materiałów, czujników i systemów przechowywania energii. Trzej badacze zajmują się miniaturowymi maszynami, działającymi w skali molekularnej.

Członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk zaznaczyli, że przełomu dokonał Sauvage w 1983 r., kiedy połączył dwie cząsteczki w kształcie pierścienia w łańcuch. Następny krok wykonał Stoddart w 1991 r., nawlekając taki pierścień na molekularną oś. Natomiast Feringa jako pierwszy opracował molekularny "silniczek" w 1999 r.

Sauvage jest profesorem University of Strasbourg i dyrektorem ds badań we francuskim CNRS. Stoddart jest profesorem chemii na Northwestern University w Evanston. Feringa zaś jest profesorem chemii organicznej na holenderskim uniwersytecie w Groningen.

Nobel w dziedzinie chemii jest przyznawany od 1901 r. Rok temu nagrodę zdobyli Szwed Tomas Lindahl, Amerykanin Paul Modrich i Turek Aziz Sancar za badanie procesu odtwarzania przez komórki uszkodzonych łańcuchów DNA.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB