Jakich języków najchętniej uczą się Polacy?

2016-10-06 08:00:00 (ost. akt: 2016-10-04 14:14:03)
Jakich języków najchętniej uczą się Polacy?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Fotolia.pl

My name is..., Ich heisse... - te wyrażenia rozpoznaje niemal każdy uczeń. Okazuje się jednak, że Polacy chętnie wybierają nie tylko język niemiecki, angielski czy francuski. W ostatnich latach prym wiodą zupełnie inne kierunki.

Zainteresowaniem Polaków cieszą się coraz bardziej nieoczywiste kursy językowe. Na pierwszym miejscu jest angielski. Według ekspertów, ciągle będzie on w czołówce ze względu na potrzeby rynku pracy i nauki, ale trendy powoli się zmieniają.

Hiszpański handel
Wydawać by się mogło, że na drugiej pozycji jest równie popularny niemiecki. Nic bardziej mylnego. W 2016 r. w czołówce się pozmieniało i tuż za angielskim jest... hiszpański. W tym wypadku chodzi głównie o handel. Posługując się nim mamy szansę na podjęcie współpracy nie tylko z firmami z Hiszpanii, ale też z Meksyku i większości krajów Ameryki Południowej.

Włoski – język miłości?
W czołówce znalazł się wspomniany język niemiecki. Popularność swą zawdzięcza dzięki nauczaniu go w szkołach. Nasi rodacy równie chętnie uczą się francuskiego, czyli języka miłości. Czy aby na pewno? Z najnowszych badań przeprowadzonych przez stronę Happn wynika, że Europejczycy za najbardziej romantyczny uważają nie francuski, a włoski. Francuski jest na drugim miejscu, a tuż za nim uplasował się irlandzki. Co ciekawe, w top 10 znalazł się niemiecki.

Język Thora i Odyna w czołówce
Polacy coraz częściej stawiają na nietypowe kursy językowe. Stąd w rankingach szkół językowych wysoka pozycja norweskiego, nieco mniej popularny jest szwedzki i duński. Języki te królują głównie w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim i zachodniopomorskim, gdzie ze Skandynawią „sąsiadujemy” przez Bałtyk. Wszystko dlatego, że Skandynawowie potrzebują wykształconych specjalistów do pracy i wcale nie na „zmywak”, ale na prestiżowe stanowiska. Kto wie, być może niedługo większość z nas będzie wiedziała, że w odpowiedzi na pytanie „Hva heter du?” należy się przedstawić.

Made in China
Skoro mowa o kierunkach niestandardowych, coraz częściej pobieramy naukę języków azjatyckich. Nie od dziś wiadomo, że chiński zdominował rynek. Świadczy o tym również popularność sinologii. Podobnie jest z japońskim i koreańskim. Polaków nie przeraża ich trudna gramatyka, pisownia czy wymowa. Ważna jest znajomość nietypowego języka, który daje możliwość pracy w międzynarodowych korporacjach.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB