Co drugi uczeń podstawówki nosi zbyt ciężki plecak

2016-09-13 14:55:43 (ost. akt: 2016-09-15 13:53:15)
Co drugi uczeń podstawówki nosi zbyt ciężki plecak

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Z badań przeprowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że co drugie dziecko w wieku wczesnoszkolnym nosi zbyt ciężki plecak. Najgorzej sytuacja wygląda u pierwszoklasistów, aż 65 proc. z nich dźwiga tornistry, których ciężar przekracza 10 proc. ich wagi ciała.

Specjaliści z GIS przeprowadzili badania w ponad 700 szkołach. Wyniki są zatrważające, bo u większości uczniów waga plecaka znacząco przekracza zalecane normy. Według ekspertów ciężar tornistrów nie powinien przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka, a z danych wynika, że średnia jego waga to 4 kg.

Ważny jest nie tylko właściwy dobór plecaka, ale również jego odpowiednie spakowanie. O to już muszą zadbać rodzice, którzy powinni przypilnować pociech, aby nie dźwigały niepotrzebnych rzeczy, zbędnych zabawek lub zbyt ciężkich termosów. Należy kontrolować co jakiś czas zawartość plecaka. Na problem ten powinni zwrócić uwagę także nauczyciele, których rola polega na uświadamianiu uczniów o konsekwencjach noszenia zbyt ciężkich tornistrów.

Problem głównie jest zauważalny w klasach I-III szkół podstawowych. Aż 58 proc. uczniów nosi plecaki przekraczające 10 proc. masy ich ciała, a u 17 proc. tornistry ważą ponad 15 proc. ich wagi ciała.


oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB