Ptaki wyczuwają tornado

2016-09-15 09:00:00 (ost. akt: 2016-09-07 14:01:23)
Ptaki wyczuwają tornado

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Migracja, czyli zbiorowe wędrówki grup przedstawicieli określonego gatunku, to powszechne zachowanie zwierząt. Pozwala opanować różne siedliska w tych porach roku, w których sprzyja pogoda. Z tego typu zachowań najbardziej znane są ptaki.

Dzięki migracji zwierzęta unikają okresów zbyt gorących lub zbyt zimnych. Z tego typu zachowań najbardziej znane są ptaki. Amerykańscy naukowcy, badając lasówki, dowiedli, że ten gatunek słyszy, gdy zbliża się tornado. Dzięki temu ptaki mogą się wcześniej ewakuować, a gdy wiatr się zmniejszy, wracają do swoich gniazd. Wszystko za sprawą infradźwięków, które są one w stanie usłyszeć.

Ptaki migrujące co sezon mogą przyspieszyć albo opóźnić wylot, m.in. ze względu na nieodpowiednią pogodę lub w oczekiwaniu na sprzyjające wiatry. Mogą również zmienić kierunek lotu, jeśli pojawią się przeszkody ekologiczne lub meteorologiczne. Lasówki, gdy czują, że zbliża się tornado, dzień albo dwa dni wcześniej nagle się ewakuują.

Tak było w 2014 r., gdy tornado nawiedziło Stany Zjednoczone, m.in. stan Tennessee. Straty po tym zdarzeniu wyniosły wówczas ponad miliard dolarów. Czujniki ptaków, które zainstalowali naukowcy, wskazały, że lasówki wyruszyły z Appalachów i przemieściły się 700 km na południe w stronę zatoki Meksykańskiej, schodząc w ten sposób ze szlaku zagrożonego katastrofą.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB