Czy istnieje druga Ziemia?

2016-09-10 12:00:00 (ost. akt: 2016-09-13 14:12:52)
Czy istnieje druga Ziemia?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Badacze pod kierownictwem Guillema Anglada-Escude odkryli, że wokół Proximy Centauri, gwiazdy znajdującej się najbliżej Układu Słonecznego, krąży planeta podobna do Ziemi.

Jest ona nieco większa od naszej planety i leży w strefie, która umożliwia istnienie wody w stanie ciekłym na jej powierzchni. Czy planetę możemy nazwać bliźniaczką Ziemi? Nie jest to takie proste.

Proximę b, bo taką nadano jej nazwę, dzieli mniejsza odległość od jej gwiazdy niż Ziemię od Słońca. Proxima Centauri należy do tzw. czerwonych karłów, co oznacza, że jest znacznie mniejsza, ciemniejsza i chłodniejsza od Słońca. W związku z tym planeta może krążyć bliżej swojej gwiazdy, ale na jej powierzchni mogą panować łagodne warunki, podobne do ziemskich. Proxima Centauri jest 300 tys. razy dalej od Słońca niż Ziemia, czyli ponad 4 lata świetlne. Mimo wszystko, gwiazda ta jest blisko nas. Jednak czy jest szansa, że istnieje na niej życie?

Proxima b znajduje się około 20 razy bliżej gwiazdy macierzystej niż Ziemia, a energia, jaka dociera do tej planety, jest porównywalna do tej, jaka dociera ze Słońca na Ziemię. Możliwe, że jest tam chłodniej, ale ciągle nie wiadomo, czy posiada atmosferę. Dlatego nie wiemy, jakie panują na niej warunki, ani czy możliwy jest rozwój życia. Niestety, ze względu na ograniczenia techniczne, w najbliższych latach nie dowiemy się, czy kosmici na Proximie b rzeczywiście istnieją.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB