Co wybierają studenci w tym roku? Najpopularniejsze kierunki studiów

2016-09-12 08:00:00 (ost. akt: 2016-09-08 08:07:56)
Co wybierają studenci w tym roku? Najpopularniejsze kierunki studiów

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Fotolia.pl

Większość uczelni zakończyła już pierwszy etap rekrutacji na studia I stopnia i magisterskie. Wkrótce rozpocznie się nabór uzupełniający, jednak już teraz wiadomo, które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem przyszłych studentów.

W Polsce od wielu lat najmodniejszymi kierunkami są te lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Żadna uczelnia nie posiada już wolnych miejsc na tych studiach, a na jedno miejsce średnio przypadało 12 osób.

Farmacja, informatyka i...

Nie mniej popularne są inne kierunki medyczne, takie jak analiza medyczna, farmacja czy weterynaria. Wynika to z tego, że studenci po zakończeniu studiów zazwyczaj nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Z kolei na uczelniach i wydziałach technicznych nieprzerwanie rządzi informatyka. Nie gorzej jest na kierunkach automatyka i robotyka, biotechnologia, budownictwo oraz geodezja i kartografia.

Wydziały humanistyczne ciągle w modzie

Nie oznacza to jednak, że studenci zapomnieli o kierunkach humanistycznych, bo te były również oblegane. Od lat ogromnym zainteresowaniem cieszy się dziennikarstwo i komunikacja, prawo czy psychologia, podobnie jest i w tym roku. Filologie także mają wielu kandydatów na jedno miejsce. Filologia angielska jest ciągle na pierwszym miejscu, ale w tegorocznych naborach coraz popularniejsze są filologie skandynawskie, sinologia czy japonistyka. Co ciekawe, coraz mniej chętnych składa podania na europeistykę, politologię, stosunki międzynarodowe i socjologię. Na tych kierunkach wiele uczelni ogłosiło dodatkową rekrutację.

Na UWM rządzi medycyna

Podobne trendy panują na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Najpopularniejsza jest medycyna, na której o jedno miejsce ubiegało się 12 kandydatów. Na drugim miejscu jest weterynaria. Tu z kolei na miejsce przypadało ponad 5 osób. Co ciekawe, dużym zainteresowaniem cieszyły się też nowe kierunki, szczególnie te związane z pedagogiką.

Studenci lubią nowości

Na pedagogice wczesnej edukacji studia rozpocznie około 200 osób, a na kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii ponad 100. Prawie 100 kandydatów będzie uczęszczać na zajęcia na kierunkach analiza i kreowanie trendów oraz administracja i cyfryzacja. Ci, którzy nie złożyli jeszcze dokumentów lub nie dostali się na wybrane studia, mają jeszcze szansę w rekrutacji dodatkowej. Na UWM rozpocznie się ona 8 września, a zakończy tydzień później, 14 września.

Na absolwentów czeka praca

Z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczącego ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych, wynika, że studenci po studiach pierwszego stopnia nieźle sobie radzą na rynku pracy. Wymarzonego zatrudnienia szukają średnio ponad 3 miesiące. Absolwenci z tytułem licencjata lub inżyniera zarabiają około 2100 zł miesięcznie, a aż 63 proc. studentów UWM znajduje zatrudnienie na umowę o pracę.

Podobnie wygląda sytuacja absolwentów jednolitych studiów magisterskich. Przeciętne poszukiwanie pracy trwa ponad 3 miesiące, a wypłaty wynoszą średnio 2300 zł. Ci, którzy skończyli taki rodzaj studiów na UWM, znajdują pracę aż w 93 proc. przypadków. Jeszcze lepiej radzą sobie studenci po ukończeniu studiów drugiego stopnia. W tym przypadku średnie poszukiwanie etatu zajmuje niewiele dłużej niż 2 miesiące, a wynagrodzenie utrzymuje się na poziomie ponad 2500 zł. To samo zestawienie pokazuje, że 91 absolwentów UWM jest zatrudniona na umowę o pracę.

mos

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. onlineekspertwsb #2064617 | 95.49.*.* 13 wrz 2016 19:51

    Warto postawić na dobre studia, dzięki którym można zdobyć nie tylko teoretyczną jak i praktyczną wiedzę. Warto zatem postawić na studia I stopnia w Wyższej Szkole Bankowej. Nasza oferta dostępna jest na stronie wsb.pl i tam tez można odnaleźć jej pełną wersję oraz warunki rekrutacji. Studiować można np. na kierunkach: informatyka, pedagogika, administracja i innych. Do 19 września można skorzystać z promocji i zyskać darmowe wpisowe oraz czesne już od 220zł miesięcznie na pierwszym roku studiów (w zależności od wybranego oddziału WSB). Pozdrawiam, Renata Mazur Online Ekspert WSB Studia I stopnia

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Garfield #2064046 | 159.205.*.* 12 wrz 2016 23:21

    gdy już ktoś wybierze dla siebie właściwy kierunek, może zacząć rozglądać się po różnorodnych uczelniach. Najlepiej celować w te, które są najpopularniejsze i które słyną z tego, że kształcą najlepszych specjalistów. O WSB sporo pozytywnych opinii krąży w necie, coś w tym musi być

    ! - + odpowiedz na ten komentarz