Nauka mówienia, czyli jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

2016-09-11 12:00:00 (ost. akt: 2016-09-08 08:09:44)
Nauka mówienia, czyli jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Fotolia.pl

Znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach jest już właściwie normą, wymaganą przez pracodawców. Ale przecież nawet tego najpopularniejszego języka trzeba się jakoś nauczyć. Jak zrobić to skutecznie?

Szkoły językowe prześcigają się w propozycjach najszybszych i najbardziej efektywnych metod nauki języka, a w mnogości ofert można się pogubić. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, żeby obca mowa przestała sprawiać trudności, a stała się naszą nową umiejętnością.

Trzeba mówić!

- Najbardziej popularnym obecnie sposobem nauczania języków obcych jest metoda komunikatywna – mówi Michał Leliński, nauczyciel języka angielskiego. – Polega ona na systematycznym mówieniu, płynnej rozmowie ze studentami, bez ciągłego poprawiania błędów. Chodzi o to, żeby przekazać swoją myśl, ale niekoniecznie w 100 procentach poprawnie. Ta poprawność przyjdzie z czasem.

Metoda komunikatywna jest zarówno efektywna, jak i po prostu przyjemna. Nie musimy silić się na skomplikowane słownictwo i nieskazitelną gramatykę, ale starać się w jak najprostszy sposób powiedzieć to, co mamy na myśli. Taki sposób nauki pozwala się przemóc, bo przecież konieczność mówienia w języku, którego dobrze nie znamy, wywołuje pewien stres. W tym przypadku jest on zniwelowany do minimum.

Podobna do metody komunikatywnej jest metoda zadaniowa. – Jednak w tej technice nauczania prowadzący określa cel rozmowy, który studenci mają osiągnąć – tłumaczy Michał Leliński. – Czyli np. mamy do odegrania scenę w sklepie, u lekarza czy w innym miejscu i sytuacji, gdzie mamy konkretną rzecz do załatwienia.

Patrz, słuchaj, ucz się

Można też skorzystać z metody audiowizualnej, która jest o tyle warta wypróbowania, że nie potrzebujemy w tym celu wychodzić z domu. Polega ona na samodzielnej nauce z pomocą różnych mediów: komputera, telewizora czy podręcznika, a nawet specjalnych aplikacji mobilnych.

Jednym z ciekawych sposobów wykorzystania metody audiowizualnej jest słuchanie audiobooków, czyli „książek mówionych” w języku, którego chcemy się nauczyć. – Sięgam po angielskie wersje audiobooków popularnych powieści, które i tak przeczytałabym po polsku. Słuchając ich po angielsku, utrwalam wymowę poszczególnych słów, a to, czego nie rozumiem, sprawdzam w słowniku – mówi Kasia z Olsztyna.

Trzeba pamiętać, że z metody audiowizualnej korzystamy przeważnie samodzielnie, przez co jej efekty wymagają od nas dużej systematyczności. Dlatego jeśli prócz licznych zalet posiadasz też wadę o nazwie „słomiany zapał”, lepiej wybierz płatne zajęcia z lektorem, które w prosty sposób zmobilizują cię do regularnego kontaktu z nauką.

W gąszczu słów

Bardzo ważną umiejętnością w nauce języka obcego jest znajomość odpowiedniego słownictwa. Jest to szczególnie istotne w przypadku użytkowania języka w pracy, w konkretnych branżach, np. w medycynie, gdzie zasób profesjonalnych określeń jest, delikatnie mówiąc, spory i trudny do opanowania. Jak efektywnie uczyć się słówek?

- Polecam metodę 3-stopniową. Pierwszy krok to sprawdzenie w słowniku, co oznacza dane słowo po polsku. Krok drugi – tworzymy własną definicję tego słowa, ale już w języku obcym. Można tu też skorzystać z gotowej definicji opisowej ze słownika, ale nasza własna będzie dla nas najbardziej zrozumiała. W kroku trzecim wymyślamy przykładowe zdanie z użyciem tego wyrazu – mówi Michał Leliński. – Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy w stanie nauczyć się dużej ilości nowych słów naraz. Warto dawkować sobie regularnie tę przyjemność, a wtedy odniesie ona lepszy skutek.

jm

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andżela #2093131 | 89.66.*.* 20 paź 2016 14:18

  Na jesienne wieczory powiadasz? Chyba będę musiała spróbować :) Właśnie rozglądałam się za jakimś kursem online, bo jednak sama sobie nie daję rady z gramatyką i przydałaby mi się fachowa pomoc. A ten kurs to jest grupowy czy indywidualy?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. racjanka #2081810 | 91.205.*.* 6 paź 2016 15:40

   Na jesienno-zimowe wieczory polecam empik school online. Nie trzeba wychodizć z domu i mam dostęp do lekcji 24/7. Robię sobie herbatkę, siadam w fotelu i się uczę, a z lektorem umawiam się na konwersacje, kiedy mi pasuje i rozmawiamuy, jak na skype:)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kachaaa321 #2075802 | 91.205.*.* 29 wrz 2016 11:43

   Zgadzam się z artykułem. Szkoda, że w szkołach tak mało się mówi... Uczymy się co prawda słówek, ale w oderwaniu od codziennych sytuacji, bo zamiast mówić, my powtarzamy któryś tam czas, a i tak nie będziemy go używać. Ja chodzę do Speak Up i tam przede wszystkim rozmawiamy po angielsku. Właściwie to nawet nie wygląda jak nauka, tylko zabawa, ale czuję, że zostaje mi więcej w głowie niż polekcjach w szkole :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz