Antropocen – nowa era Ziemi?

2016-09-14 09:00:00 (ost. akt: 2016-09-14 09:41:58)
Antropocen – nowa era Ziemi?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Według międzynarodowej grupy utworzonej do zbadania tej kwestii, nowa era w historii Ziemi, czyli antropocen, jest prawdziwa w sensie geologicznym. Odkrycie zostało zaprezentowane na 35. Międzynarodowym Kongresie Geologicznym w RPA.

Naukowcy wyjaśniają, że przyczyną tego może być wzrost poziomu mórz, wzrost globalnej temperatury, popiół z paliw kopalnych, szybki wzrost erozji, odpady z tworzyw sztucznych, rozprzestrzenianie się po całym świecie wielu gatunków zwierząt oraz cząstki radioaktywne pochodzące z testów bomb atomowych. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do trwałych zmian zachodzących w skorupie ziemskiej.

Odkrycia te zostały zaprezentowane na 35. Międzynarodowym Kongresie Geologicznym w RPA, aby mogły wejść w życie, muszą zostać zaakceptowane przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych. Teoria o nowej erze w dziejach Ziemi pojawiła się w 2000 r. Ogłosili ją naukowcy Paul Crutzen i Eugene Stoerner.

Uczeni ciągle zastanawiają się, jaką datę wybrać dla tzw. Golden Spike, czyli początku trwania ery antropocenu. Według nich początek musi wyznaczać takie działania ludzi, których skutki są trwałe, a zmiany w środowisku widoczne, aby można było dokładnie określi ramy czasowe. Pojawił się pomysł, by datą tą był rok 1964, gdy po serii testów broni jądrowej zwiększył się promieniotwórczy opad.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB