Od września wielkie zmiany w edukacji

2016-08-25 12:00:00 (ost. akt: 2016-08-24 12:36:42)
Od września wielkie zmiany w edukacji

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Fotolia.pl

Ogromne zmiany szykują się w edukacji od nowego roku szkolnego. Chodzi nie tylko o to, że szóstoklasiści nie będą pisali egzaminu końcowego, ale też o likwidację gimnazjów. A to nie koniec niespodzianek...

1 września przyniesie ogromne zmiany w szkołach. Odczują je nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice, i nie tylko chodzi tu o aspekt finansowy. Wiele kontrowersji budziła decyzja rządu o darmowych podręcznikach. Pomysł fajny, ale obejmie tylko klasy I-V szkoły podstawowej oraz I i II gimnazjum.

Jednak pomoc finansową otrzymają również rodzice dzieci niepełnosprawnych. Tzw. wyprawka szkolna to dofinansowanie do zakupu książek i materiałów edukacyjnych. Otrzymają ją ci, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Kwota pieniężna będzie wynosiła od 175 do 770 zł.

Sześciolatki zostają w domu
To nie koniec rewolucji. Kolejną zmianą, która była szeroko komentowana, jest możliwość zostawienia sześciolatka w „zerówce”. Jeśli jednak rodzic chce puścić dziecko do pierwszej klasy, musi posiadać opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz mieć ukończone przedszkole. Od 1 września obowiązkowo do klasy pierwszej pójdą tylko siedmiolatki. Co więcej, rodzice przyszłych drugoklasistów mogą zostawić pociechę ponownie w tej samej klasie, aby zrównać roczniki.

Koniec stresu w VI klasie
Zmiana szykuje się również dla szóstoklasistów. Otóż, nie będą oni musieli zdawać ogólnopolskiego egzaminu na zakończenie podstawówki. W zamian szkoły otrzymają od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej testy diagnostyczne, które pomogą ustalić, jakie postępy poczynili uczniowie. Nauczyciele będą mogli z nich korzystać w dowolny sposób i bez konsultacji z CKE. Wiąże się to z opinią ekspertów, którzy twierdzą, że test wywoływał niepotrzebny stres wśród uczniów i generował ogromne koszty dla ministerstwa rzędu nawet 10 mln zł.

Żegnaj gimnazjum!
Kolejna reforma dotyczy likwidacji gimnazjów. Choć na dobre rozpocznie się dopiero za rok, to zmiana dotyczy tych dzieci, które teraz pójdą do szóstej klasy. Zgodnie z tym, za rok zamiast do I gimnazjum, pójdą one do VII klasy. Reforma ma zakończyć się w 2022 r. W miejsce gimnazjum wejdzie szkoła powszechna, liceum będzie trwało 4 lata, a technikum 5. Zawodówki zostaną przekształcone w szkoły branżowe.

Matura do sfotografowania
Maturzyści także poczują zmianę. Od nowego roku będą mogli zażądać wglądu w swoją pisemną pracę maturalną i odwołać się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wniosek w tym celu należy złożyć do niezależnej komisji odwoławczej działającej przy CKE. Absolwent podczas wglądu będzie mógł nawet sfotografować swój egzamin.

Religia, etyka i... drożdżówki
Świadectwa także zostaną zmienione. Od tego roku oceny z religii i etyki pojawią się oddzielnie. Dzieci, które uczęszczają na oba przedmioty będą miały dwie noty, które będą wliczały się do średniej z całego roku.

Głośna rewolucja szykuje się również w sklepikach szkolnych. Na półki powrócą drożdżówki. Warunek jest jeden, słodkie bułki muszą spełniać kryteria zawartości cukru. Kanapki natomiast muszą być przygotowywane z różnych rodzajów pieczywa. Dodatkowo kupić będzie można m.in. sałatki i napoje zastępujące mleko. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie te zmiany wyjdą na dobre uczniom.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB