Po lekcjach rozwijaj swoje pasje!

2016-08-26 12:00:00 (ost. akt: 2016-08-24 12:37:33)
Po lekcjach rozwijaj swoje pasje!

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Fotolia.pl

Po co są zajęcia pozalekcyjne? Nie chodzi tutaj o zwykłe zabicie wolnego czasu, tylko o jego rozsądne wykorzystanie. Warto wykorzystać młody wiek na rozwój zainteresowań i pasji, bo on niestety ucieka szybko i bezpowrotnie.

Kiedyś po lekcjach dzieci spędzały czas na podwórkach i, co za tym idzie na trzepakach, na zabawie w chowanego czy berka. Nie było zbyt wiele zajęć do wyboru. Teraz dzieci chętnie siedzą całymi dniami przed komputerem, nie robiąc przy tym nic pożytecznego. A wystarczy tylko chcieć mądrze wykorzystać wolny czas, aby efekty naukowe przyszły same.

Zamiast komputera rozwój pasji
Nie od dziś wiadomo, że czas to pieniądz. Niektórzy twierdzą nawet, że on jest droższy od pieniądza i chyba mają rację. Dlaczego? Ucieka bezpowrotnie i już nigdy nie wraca. Warto na to zwrócić uwagę już od najmłodszych lat, bo wtedy właśnie mózg człowieka potrafi najlepiej przyswajać bezcenną wiedzę.

Pojawia się kolejne pytanie: czy wiedza, jaką wynosimy ze szkoły wystarczy? Dla minimalisty może i tak. Niezbędne są jednak zajęcia pozalekcyjne, aby ją doszlifować, jak bezcenny diament. Wraz z rozpoczynającym się niebawem nowym rokiem szkolnym warto zastanowić się razem ze swoim dzieckiem, co takiego mogłoby robić po lekcjach.

Wypada pomóc mu odkryć jego potencjał intelektualny oraz zachęcić je do tego, aby odkrywało swoje talenty. Jednak nic na siłę. Można maluchowi podpowiedzieć, co mogłoby po lekcjach robić, ale nigdy nie decydować za niego. Wówczas szybko się zrazi i ambitny plan dokształcania spali na panewce.

Królewska gra dla rozumu
Co więc miałoby pomóc mu w rozwoju? Może tradycyjne szachy? W tę królewską grę, która znana była już w starożytnej Persji, mogą grać już 4-5 letnie dzieci. Może nie jest to typowy sport, ale posiada wiele walorów edukacyjnych. To kombinacja sportu, naukowego myślenia oraz elementów sztuki. Wpływają one pozytywnie nie tylko na sam intelekt, ale również osobowość. Ćwiczą pamięć, pomagają w rozwiązywaniu problemów oraz poprawiają koncentrację. Co ważne, dzięki nim można podnieść również poziom inteligencji.

Sport to zdrowie!
Nie zapominajmy o sporcie. Młody człowiek, obok rozwoju intelektualnego, powinien rozwijać się również fizycznie. Dlatego też trzeba mu pomóc w doborze konkretnej dyscypliny sportu, którą uprawiałby po lekcjach. Dla jednego frajdą będzie granie w piłkę, a dla innego bardziej pociągający będzie tenis czy sporty walki. Ważne jest, aby to był jakiś sport dynamiczny. Tylko taki daje gwarancję ogólnofizycznego rozwoju. Może to być bieganie, jazda na rowerze lub te mniej popularne dziedziny, jak skoki do wody czy dowolne gry zespołowe.

Kursy przygotowawcze dla abiturientów
Jeśli to już klasa maturalna, to zdecydowanie w wolnych chwilach nasze dorosłe dziecko powinno przysiąść i przygotować się do tego najważniejszego egzaminu w swoim życiu. Przygotowania do niego trwają co prawda już od… początku naszej edukacji, ostatni rok jest jednak tym, czym finisz dla sportowca. Żarty się skończyły. Sto dni przed samym egzaminem, to zdecydowanie za późno na przygotowania. Dlatego też z wystartowaniem roku szkolnego należy poświęcić ku temu wiele czasu.

W tym celu z pomocą przychodzą szkoły, które oferują liczne kursy maturalne, zarówno te kompleksowe, jak i z konkretnego przedmiotu. Co ciekawe, coraz popularniejsze stają się też szkolenia przygotowawcze do testów gimnazjalnych. Co prawda gimnazja już odchodzą do lamusa, ale spora część uczniów jeszcze będzie musiała stawić czoła tym egzaminom. Specjalistyczne placówki zapewnią też kompleksową edukację przygotowującą do egzaminów zawodowych. Na pewno każdy uczeń znajdzie opcję dostosowaną do własnych potrzeb.

woj, mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB