Jak wybrać idealny plecak do szkoły?

2016-08-18 12:31:09 (ost. akt: 2016-08-18 12:34:46)
Jak wybrać idealny plecak do szkoły?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. 1 września wielu pierwszoklasistów rozpocznie swoją przygodę ze szkołą na dobre. Książki, zeszyty, kredki i inne przybory trzeba zapakować. Jednak jak wybrać idealny plecak? Radzimy, jak to zrobić.

Rodzice, których dzieci pójdą do szkoły po raz pierwszy, powoli zaczynają kompletować wyprawkę szkolną. Jednak podstawowe wyposażenie 6-latka może zająć dużo miejsca, dlatego aby je bez problemu spakować, trzeba kupić odpowiedni plecak. Na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Przede wszystkim warto sprawdzić jego wagę i wielkość. Im lżejszy, tym lepiej. Według norm sanepidu jego ciężar po zapakowaniu książek i przyborów szkolnych nie powinien przekraczać 1,5 kg, a w klasach I-III 1,2 kg. Oznacza to, że jego waga nie może być większa niż 10 proc. wagi dziecka. Plecak nie powinien być ani za duży, ani za mały. Jego wysokość musi być zbliżona do wielkości książek.

Warto też zwracać uwagę na kształt plecaka. Najlepiej, jeśli jego tył jest usztywniany i ukształtowany anatomicznie, w taki sposób, by ciężar mógł się rozłożyć na całą powierzchnię pleców dziecka. Szelki koniecznie muszą być regulowane, szerokie i miękkie, aby nie wbijały się w skórę ucznia.

Materiał plecaka powinien być dobrej jakości i starannie zszyty. Dobrze, jeśli posiada rączkę do przenoszenia i sztywne dno. Wnętrze musi mieć wiele kieszonek oraz miejsce na bidon i drugie śniadanie. Tak wyposażony plecak może służyć nawet kilka lat.

Przy wyborze odpowiedniego plecaka nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. W tym przypadku może się okazać, że im tańszy, tym gorszej jakości. Aby zadbać o zdrowie i wygodę dziecka, warto zapytać też o atesty. Pamiętajmy też o elementach odblaskowych, aby zwiększyć bezpieczeństwo pociechy podczas dni pochmurnych i zimą.

Na pewno rodzice często zastanawiają się, czy zdecydować się na plecak, tornister, a może walizkę na kółkach. Jeśli chodzi o najmłodsze dzieci, to zdecydowanie najlepiej nada się tornister. Przede wszystkim zapewnia on prawidłową postawę ciała, utrzymanie porządku dzięki wielu przegrodom, a książki pozostaną w dobrym stanie bez zagiętych rogów.

Starsi uczniowie mogą wybrać plecak, który jest bardziej uniwersalny i można go zabrać też na wycieczkę. Najwięcej kontrowersji wzbudza plecak-walizka na kółkach. Sprawdza się on tylko wtedy, gdy dziecko porusza się po równych chodnikach i będzie potrafiło umiejętnie go przenosić z miejsca na miejsce. W innym wypadku takie rozwiązanie nie ma sensu, bo stelaż i kółka będą tylko dodatkowym obciążeniem pleców.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB