Będzie próg zdawalności na maturze rozszerzonej?

2016-07-22 09:04:01 (ost. akt: 2016-07-22 10:07:07)
Będzie próg zdawalności na maturze rozszerzonej?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Archiwum GO

MEN zapowiada, że będą rozmowy na temat określenia progu zdawalności na maturze rozszerzonej. Jeszcze nie wiadomo dokładnie, jaka miałaby być jego wysokość.

Każdy maturzysta obowiązkowo powinien zdawać egzamin z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz (także obowiązkowo) jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. O ile z tych pierwszych trzech egzaminów należy uzyskać min. 30 proc., żeby zdać, to już czwarty obowiązkowy egzamin na poziomie rozszerzonym nie ma progu zdawalności. Czyli trzeba go napisać, ale właściwie można go... nie zdać. Rezultatem są tegoroczne średnie wyniki z tego egzaminu, które prezentują się dosyć kiepsko - przykładowo średnie wyniki z egzaminu rozszerzonego z matematyki wyniosły w tym roku 31 proc. punktów, z języka angielskiego - 54, z języka niemieckiego - 54, z biologii - 36, z chemii - 39. Te statystyki mogą zaniżać wyniki uczniów techników, którzy dopiero w tym roku zdawali obowiązkowo egzamin na poziomie rozszerzonym.

W związku z tym Anna Zalewska, minister edukacji zapowiedziała, że zostanie ustalony próg zaliczeniowy obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Jeszcze nie określono, jak duży miałby być ów próg, ale MEN rozważa jego wysokość na poziomie 40 lub 50 proc.


jm

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zorz #2031521 | 88.156.*.* 22 lip 2016 16:40

  Zgadzam się z "Pilsenerem". Jako pedagog z wykształcenia uważam, że cały system jest przestarzały, drogi i nieefektywny. Cały wymaga dobrego, skrupulatnego i kompleksowego opracowania przez zespół fachowców, a następnie przetestowania. Można część ściągnąć" z systemów dobrze funkcjonujących gdzie indziej. Byle nie tworzyli tego "na kolanie" pseudopolitycy, jak to ma miejsce teraz. Ale oni, niestety nie maja samokrytycyzmu, za to butę i arogancję. Drogo nas ta głupota kosztuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pilsener #2031269 | 109.243.*.* 22 lip 2016 11:17

  Pitolenie. Cały ten polski system edukacji wywodzący się z "pruskiego drylu" to kompletne nieporozumienie, podatnicy marnują tylko pieniądze a dzieciaki czas w szkołach. Zastanówcie się ludzie: 6 lat podstawówki, 3 gimnazjum, 3-4 technikum i 5 studiów - 17-18 lat (a czasem więcej) po co? Po to, by większość z nich natychmiast udowodniła nam, że ledwo radzi sobie z pisaniem i czytaniem? By trzeba ich było natychmiast uczyć od podstaw wszystkiego, np. co to jest kredyt albo faktura i jak to działa? To od człowieka powinno zależeć, czy chce się czegoś nauczyć i czy będzie mu to potrzebne, państwu i politykom tu nic do tego. Pracowałem w ponad 20 firmach i nigdzie nie wymagano ode mnie wykształcenia - zastanówcie się ludzie, czy ta chora ambicja ma sens. Gdzie dzisiaj bym był, gdybym zamiast pracować i zdobywać wiedzę marnował czas w polskich szkołach? System ma was owszem - ukształtować ale nie wykształcić, zrobić z was tak zwanych "pożytecznych idiotów", białych murzynów bez odwagi, energii czy kreatywności. Młody człowiek powinien się dorabiać i rozwijać a nie uwsteczniać w szkole.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kd #2031237 | 88.156.*.* 22 lip 2016 10:35

  I bardzo dobrze! powinni bardziej rygorystycznie oceniać matury. Na studia powinny wrócić też egzaminy, tak jak było kiedyś. Wszystkie te dys...-grafia, -leksja i inne to jakaś pomyłka, pozwalają na lenistwo i dają gotową wymówkę. Teraz dostać się na uczelnie wyższe to żaden problem. Chętni powinni trochę bardziej się przyłożyć. Poza tym obecny program promuje schematyczne myślenie, zero indywidualizmu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz