Wakacje pełne przygód z książką

2016-06-23 12:00:00 (ost. akt: 2016-06-22 15:22:03)

Podczas wakacji dzieci najczęściej zapominają o czytaniu książek. Uważają to za przykry obowiązek związany ze szkołą. A wcale nie musi tak być. Wystarczy sięgnąć po ciekawą lekturę dla młodzieży, opisującą choćby przygody rówieśników, z którymi można się utożsamić.

Wakacje pełne przygód z książką

Autor zdjęcia: Fotolia.pl

Wiele dzieci nie lubi czytać, szczególnie w wakacje. Niektórzy uważają, że jest to czas przeznaczony na zabawę, jeszcze inni, że książki czyta się jesienią lub wyłącznie w szkole. Błąd! Wystarczy dobrze poszukać lub wybrać się do biblioteki. Półki aż pękają w szwach od ciekawych lektur z przygodą na pierwszym planie.

Zagadki detektywistyczne
Bez wątpienia pozycjami, które powinny zainteresować tych ciekawskich jest seria książek o detektywach, zatytułowana „Przygody trzech detektywów”, sygnowana nazwiskiem Alfreda Hitchcocka. Przyjaciele Jupiter Jones, Pete Crenshaw i Bob Andrews przeżywają mnóstwo przygód. Niejednokrotnie los kogoś z ich otoczenia leży w ich rękach. Młodzi detektywi muszą rozwiązać zagadki m.in. jąkającej się papugi, potwora z Sierra Nevada, zabójczego sobowtóra, złowieszczego stracha na wróble czy gołębia o dwóch pazurach.

Łącznie ukazały się aż 63 książki z zagadkami kryminalnymi. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla dzieci, ale i młodzieży, bo seria napisana jest w taki sposób, że zainteresuje z pewnością niejednego dorosłego.

Fot. Fotolia.pl

Strach się bać
Kolejną serią przygodową z nutką horroru jest „Wampirek” autorstwa niemieckiej pisarki, Angeli Sommer-Bodenburg. Mały wampirek o imieniu Rydygier zaprzyjaźnia się z chłopcem, Antosiem. Początkowo dziecko boi się tajemniczego, nieco brzydko pachnącego stwora, który ląduje na parapecie okna prowadzącego do jego pokoju.

Jednak z czasem Antoś przekonuje się, że młody towarzysz nie chce zrobić mu krzywdy, tylko się zaprzyjaźnić. Mimo, że Rydygier bywa porywczy i niecierpliwy, przyjaciele przeżywają ze sobą wiele przygód, które nie zawsze kończą się po ich myśli. Łącznie powstało 15 niedługich książek, a na ich podstawie zrealizowano także serial telewizyjny. Bez wątpienia pozycje te zainteresują szczególnie dzieci z podstawówki.

Coś dla dziewczyn...
Wśród interesujących książek znajdzie się coś również dla dziewczyn. Młode panie, które nie lubią się bać lub rozwiązywać tajemnice, mogą zagłębić się w fascynującą historię miłosną. „Rywalki” Kiery Cass, to seria powieści, opisująca historię 35 dziewcząt, które chcą odmienić swój los.

Ich życie przepełnione jest głodem i chorobami, a w społeczeństwie panuje podział na kasty. Wyścig do korony ma wyłonić żonę dla eleganckiego i przystojnego księcia Maxona. Niestety, miejsce w pałacu może otrzymać tylko jedna kandydatka, która będzie cieszyć się bogactwem, pięknymi sukniami i klejnotami. Historia ta poruszy delikatne serce niejednej nastolatki.

...i dla chłopaków
Chłopcy również nie mogą narzekać, bo dla nich też znajdzie się wiele interesujących pozycjo książkowych. Przykładem może być seria „Zwiadowcy”, autorstwa Johna Flanagana. Historia dzieje się w Skandii. Młodzi mężczyźni, aby zostać wojownikami, wysyłani są na trzymiesięczną wyprawę, podczas której muszą stawić czoła licznym wyzwaniom.

Dzieleni są na grupy, w których rywalizują między sobą, a przy okazji uczą się żeglarstwa, walki, taktyki i sztuki przetrwania. Jednak tylko jedna drużyna może zwyciężyć. Przy pełnej napięcia powieści fantasy nastolatkowie na pewno nie będą się nudzić.

Jak się okazuje, wakacje mogą dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń nie tylko podczas zabawy. Książka może nam towarzyszyć nawet podczas opalania na plaży lub wypoczynku w ogrodzie. Wystarczy tylko dobrze poszukać odpowiedniej dla siebie lektury, by wraz z książkowymi bohaterami wspólnie przeżywać ciekawe przygody.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB