Czy w Olsztynie mieszka nowy Mateusz Kusznierewicz?

2016-06-02 12:54:27 (ost. akt: 2016-06-02 13:08:53)

Od września w dwóch olsztyńskich szkołach zostaną uruchomione klasy żeglarskie. Właśnie się zakończyła rekrutacja młodych sportowców.

Zdjęcie jest ilustracją artykułu

Zdjęcie jest ilustracją artykułu

Olsztyn od przyszłego roku szkolnego uruchomi dwie klasy żeglarskie. To początek drogi, by z naszego miasta nie uciekały sportowe talenty.

Prawie 60 olsztyńskich uczniów oraz ich opiekunów zadeklarowało chęć nauki w klasach żeglarskich. W Szkole Podstawowej nr 7 było 30 chętnych, a w SP18 - 29. To więcej, niż można było przyjąć, dlatego niezbędne były specjalne testy.

- Dzieci pokazały się z bardzo dobrej strony - informuje pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. żeglarstwa, Adam Liszkiewicz. - Wszyscy kandydaci zdali test, widać, że są oswojeni z wodą. Trzeba pamiętać, że żeglarstwo to sport, w którym liczy się nie tylko sprawność fizyczna, ale także spryt, koncentracja, inteligencja - dodaje.

Warunkiem koniecznym przystąpienia do sprawdzianu, było przejście badań lekarskich. Później dzieci musiały zaliczyć ćwiczenia sprawnościowe, wytrzymałościowe i pływackie - miały za zadanie przepłynąć na czas (w basenie i w kapoku) dystans 25 metrów. Najlepsi zgromadzili 156 punktów, najsłabsi z zakwalifikowanych - 66.

Wyniki naboru oznaczają, że od września w IV klasach dwóch wspomnianych wcześniej szkół, naukę zacznie po 25 uczniów, którzy chcą być w przyszłości żeglarzami. To jednak dopiero początek realizacji całego programu. W kolejnych latach zadanie będzie obejmować także gimnazjum oraz liceum. Największy nacisk ma być kładziony na szkolenie w klasach Optymist, Open Bic, L'Equipe, Laser oraz bojerowe DN i Ice Opti.

Na realizację szkolenia dostaniemy dodatkową, ministerialną subwencję. Z szacunków wynika, że w pierwszym roku wydamy dodatkowo 80 tys. złotych. To koszt m.in. na dowóz uczniów na zajęcia żeglarskie, paliwo do łodzi, eksploatację sprzętu i wynagrodzenia trenerów.

oprac. kraw

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nick #2003689 | 37.201.*.* 2 cze 2016 23:00

    Bardzo piekny sport. Bardzo polecam.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz