Miliony na branże chemiczną

2016-05-27 12:00:00 (ost. akt: 2016-05-25 15:24:16)

Polski sektor chemiczny dzięki innowacyjności ma stać bardziej konkurencyjny. Na ten cel w ramach nowego projektu ma zostać 30 mln złotych.

Miliony na branże chemiczną

Autor zdjęcia: sxc.hu

Wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych nad nową generacją produktów w przemyśle chemicznym - to cel nowego programu SYNChem, który Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wspólnie z partnerem prywatnym. Inicjatywa dedykowana konsorcjom naukowo-przemysłowym jest pierwszym z serii przedsięwzięć partnerskich NCBR planowanych w tym roku, mających wzmacniać innowacyjność kluczowych sektorów gospodarki.

W badania zainwestowane zostanie łącznie 30 mln zł. W ramach programu współfinansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój konsorcja naukowo-przemysłowe będą mogły się ubiegać o środki na badania naukowe i prace rozwojowe nad nową generacją produktów, m.in ekologicznych antydegradantów, wysokosprawnych elastomerów, bio-pestycydów, włókien i materiałów kompozytowych dla przemysłu i medycyny.

Idea programu wpisuje się w realizację rządowego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma służyć wzmocnieniu jednego z kluczowych sektorów gospodarki. Głównym celem uruchomienia SYNChem jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora chemicznego w perspektywie 2023 roku. — W dzisiejszym świecie papierkiem lakmusowym potencjału gospodarki jest jej innowacyjność. Nauka, biznes i wsparcie publiczne powinny stanowić system naczyń połączonych, który sprzyja tworzeniu innowacji w perspektywicznych sektorach. SYNChem jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie, swoistym katalizatorem współpracy — ocenia prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Nabór wniosków rozpocznie się 20 czerwca i potrwa do 20 września 2016 r.
Zgłoszenia będą podlegały ocenie panelu ekspertów w zakresie naukowo-technologicznym i gospodarczo-biznesowym. Wnioskodawca będzie zatem musiał obronić swój pomysł, konfrontując go w bezpośredniej rozmowie ze specjalistami. Ocenie poddany będzie również zespół badawczy oraz zasoby techniczne wnioskodawcy, które muszą zapewnić prawidłową realizację zaplanowanych zadań. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia dofinansowanego w ramach konkursu wynosi 1 mln zł.

oprac. kraw


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB