Nie takie straszne zestawy jak je malowali - podsumowanie matur

2016-05-26 07:00:00 (ost. akt: 2016-05-25 11:20:46)
Nie takie straszne zestawy jak je malowali - podsumowanie matur

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Tegoroczne matury dobiegły końca. To był bardzo intensywny czas nie tylko dla maturzystów, ale także dla nauczycieli. Teraz przed młodzieżą oczekiwanie na wyniki i najdłuższe wakacje w życiu.

W województwie warmińsko-mazurskim egzamin maturalny został przeprowadzony w 244 szkołach. Spośród 14 545 zdających w regionie aż 11 600 napisało egzamin w nowej formule. Reszta w starej, obowiązującej do 2014 roku. Nowością na maturze był brak prezentacji i tzw. klucza odpowiedzi. W Olsztynie do egzaminu maturalnego przystąpiło 3 351 osób. Wśród nich są tacy, którzy pierwszy raz zmierzyli się z maturą, i tacy, którzy kolejny raz będą próbować swoich sił. Najwięcej osób z województwa warmińsko-mazurskiego jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym wybrało język angielski (4 358).

Poprawiający zadowoleni z zestawów
Uczniowie i nauczyciele uważają, że tegoroczna matura nie należała do najtrudniejszych. — Młodzież oceniła poziom egzaminów jako całkiem przystępny. Uczniowie poprawiający wyniki stwierdzili, że zestawy zadań były prostsze niż w ubiegłym roku — mówi Maria Rogińska, wicedyrektorka XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Podobnego zdania jest Piotr Siwecki, polonista z II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. — Matura była zbliżona do ubiegłorocznej, specjalnych innowacji nie było. Dobór tekstów na egzaminie z języka polskiego był ciekawy. Wiersz Zbigniewa Herberta „Dałem słowo” był interesujący i na czasie. Młodzież boi się poezji, ale tego tekstu nie należałoby się bać — ocenia egzamin z języka polskiego nauczyciel.

Matura 2016 w statystykach

Język polski na poziomie podstawowym w województwie warmińsko-mazurskim zdawało 10584 uczniów, język ukraiński 35, a matematykę 11093. Jeżeli chodzi o nowożytne języki obce to najwięcej maturzystów zdecydowało się na zdawanie języka angielskiego – 9331 osób. Język niemiecki wybrało 975 maturzystów, hiszpański 10, rosyjski 298, a włoski 9. Spośród przedmiotów dodatkowych rozszerzonych lub dwujęzycznych (nie licząc języków obcych) najpopularniejsza była geografia, do której podeszło 3444 maturzystów. Duża popularnością cieszyły się również: biologia (2288), matematyka (2510) czy wiedza o społeczeństwie (1501). Co ciekawe tylko dwie osoby w całym województwie zdawały łacinę, a piec osób historię muzyki. Żaden z tegorocznych maturzystów nie zdecydował się zdawać wiedzy o tańcu.

Matematyka strachu
Jak co roku najwięcej strachu zdającym napędził egzamin z matematyki, jednak i tu okazało się, że całkowicie niesłusznie. — Matematykę na poziomie podstawowym tak naprawdę większość uczniów zdaje. Cześć zadań z poziomu podstawowego są w stanie rozwiązać uczniowie trzeciej klasy gimnazjum. Nie mówię oczywiście o maturze rozszerzonej — mówi Maria Rogińska, która w XI LO prowadzi zajęcia właśnie z tego przedmiotu. Zdaniem nauczycielki głównym problemem uczniów związanym z matematyką są braki jeszcze z gimnazjalnego etapu edukacji. — Obecnie w drugiej klasie wchodzą profile nauczania i wtedy zaczyna się już właściwe przygotowanie do matury, dlatego uczniowie mają dwa lata na usystematyzowanie swojej wiedzy. To wtedy tak naprawdę zaczyna się nauka do matury — dodaje pani wicedyrektor. Często licealiści korzystają z dodatkowych zajęć, które mają pomóc im w nadrobieniu zaległości lub przygotowaniu się do zdawania egzaminów na poziomie rozszerzonym. — Organizujemy tego typu zajęcia w naszej szkole. Uczniowie często też korzystają z dodatkowych godzin poza jej murami — dodaje Maria Rogińska.

W tym roku zdadzą wszyscy
Wierzymy, że zdawalność w naszym województwie wyniesie w tym roku 100 proc., jednak trzeba brać pod uwagę możliwość, ze z jakiegoś powodu pewien procent maturzystów nie zda. — W takiej sytuacji najczęściej uczniowie poświęcają rok na przygotowanie się do egzaminu poprawkowego. Czasami też takie osoby idą do szkoły policealnej, ale po roku znowu podchodzą do egzaminu dojrzałości. Zdarzają się też przypadki, że uczniowie nie podchodzą w ogóle do matury z jakiegoś powodu losowego lub zdrowotnego, ale wtedy najczęściej też zdają ją w przyszłym roku — mówi Maria Rogińska.

Michał Krawiel


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB