Matura z matematyki była prosta? Mamy arkusze! [MATURA 2016]

2016-05-05 10:11:21 (ost. akt: 2016-05-05 14:33:46)
Matura z matematyki była prosta? Mamy arkusze! [MATURA 2016]

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Ostrosłupy, koła i trzęsienia ziemi. Z tymi problemami mierzyli się dzisiaj maturzyści podczas części podstawowej egzaminu maturalnego z matematyki.

W drugim dniu matur uczniowie pisali egzamin z matematyki. Większość maturzystów właśnie najbardziej obawiała się części podstawowej egzaminu z tego przedmiotu. Czy słusznie? – Jestem bardzo zaskoczona poziomem zadań. Jestem bardziej humanistką, ale nawet dla mnie te zadania były naprawdę proste — opowiada Wiola z LO XI w Olsztynie. Egzamin maturalny z matematyki rozpoczął się, podobnie jak w przypadku języka polskiego, o godz. 9:00.

Uczniowie na rozwiązanie zadań mieli dokładnie 170 minut. Jakie pytania czekały na maturzystów w arkuszach? — Był jak zawsze rachunek prawdopodobieństwa. Największą ilość punktów można było uzyskać za rozwiązanie zadania z ostrosłupem — o arkuszach maturalnych opowiada Weronika z LO XI. — Liczę na to, że dostanę 60 procent.

Arkusz z częścią podstawową egzaminu maturalnego z matematyki znajdziecie TUTAJ.

Najwięcej kłopotów zdaniem maturzystki mogły sprawić zadania z kołami, niektórzy też mogli dać się zwieść zadaniu z rachunkiem prawdopodobieństwa. Co ciekawe, licealiści musieli również obliczyć siłę trzęsienia ziemi. Weronika uważa, że tegoroczna podstawa z matematyki była prosta.

Kilka lat temu uczniowie byli przerażeni wizją obowiązkowej matematyki na maturze. W starym systemie matematyka była jednym z przedmiotów dodatkowych. Czy zmiany były dobrym pomysłem? — Moim zdaniem matematyka musi być na maturze. Taki egzamin nas rozwija. Uczy myślenia — mówi Weronika.

Podobnego zdania jest również inna tegoroczna maturzystka Wiola: — W końcu matematyka na poziomie podstawowym to jedynie kwestia posługiwania się wzorami i logicznego myślenia. W końcu humaniści też tego potrzebują — podsumowuje nastolatka.

Jutro kolejny dzień egzaminów maturalnych. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich przystąpią do egzaminu z języka angielskiego.

kraw

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abiturient #1988772 | 88.156.*.* 8 maj 2016 08:55

    Matura to bzdura. Wyjaśniam: Otóż nauka w szkole średniej trwa zazwyczaj 4 lub 5 lat . Są średni uczniowie i lepsi ale są też tacy którzy mają same oceny mierne. Gdy przyjdzie czas matury to jest los szczęścia jak w Lotka jak podpasują temat czy zadanie z matematyki czy tez da się trochę ściągnąć i matura zaliczona na czwórkę zaliczy ten co miał oceny mierne a np. temu piątkowiczowi nie podpasował temat i nie mógł ściągnąć no i nie zaliczył. Więc powtarzam matura to bzdura . Natomiast Natomiast egzamin na studia powinien być ostry bardziej niż matura np. na techniczne obowiązkowo matematyka , fizyka a na humanistyczne historia język Polski , język obcy chemia itp. tak żeby studia kończyli naprawdę ci zdolni.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. uważny obserwator #1987930 | 83.6.*.* 6 maj 2016 13:18

    Patrzę na to zdjęcie i zastanawiam się, czy ci maturzyści nie siedzą zbyt blisko siebie? Toż oni mogą sobie zaglądać w arkusze. Chyba są na to rozstawienie stolików jakieś przepisy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz