Maturzyści zadowoleni z polskiego. Mamy arkusze! [MATURA 2016]

2016-05-04 13:35:56 (ost. akt: 2016-05-05 08:43:13)
Maturzyści zadowoleni z polskiego. Mamy arkusze! [MATURA 2016]

Autor zdjęcia: Maciej Nowicki

Lektury, które pojawiły się na egzaminie maturalnym z języka polskiego nie zaskoczyły ani uczniów, ani pedagogów. Maturzyści w większości byli bardzo zadowoleni z zestawów przygotowanych przez kuratorium.

W poniedziałek dokładnie o godzinie 9:00 skończyło się wielkie odliczanie wszystkich maturzystów w Polsce do tego najważniejszego egzaminu. W całym kraju dokładnie o tej godzinie rozpoczęły się matury z języka polskiego.

Dzisiaj maturzyści nie byli raczej zdziwieni, ponieważ wśród lektur na poziomie podstawowym znalazły się dwie książki należące do absolutnego kanonu tekstów w języku polskim - "Lalka" Prusa i "Dziady" Mickiewicza - Trzydzieści procent będę miała, więc jestem zadowolona - skomentowała zestawy Wiola z LO XI w Olsztynie. - Z "Lalki" był tekst, do którego trzeba było się odnieść. Później na podstawie znajomości już całej książki trzeba było odpowiedzieć na pytania - mówi Weronika. Naszym rozmówcom rozprawka z wykorzystaniem "Dziadów" Adama Mickiewicza również nie sprawiła trudności.

Maturzyści nie byli jednak zgodni co do odpowiedzi na pytanie z rozprawki: czy warto kochać mimo cierpień. Weronika napisała, że warto, Wiola natomiast miała odmienne zdanie. - Napisałam, że nie warto kochać. W końcu w romantyzmie wielkie miłości kończyły się najczęściej samobójstwami. Najważniejsze jest jednak to, że temat rozprawki był łatwy - mówi nastolatka. Licealiści odpowiadali również na pytania dotyczące języka polskiego w internecie.

Następnie część maturzystów przystąpiła do rozszerzonej części egzaminu z języka polskiego. Czekały na nich dwa zadania do wykonania. - Wybrałam pierwszy temat. Drugiego nie ruszyłam, bo bardzo nie lubię analizy porównawczej. W pierwszym zadaniu na podstawie fragmentu tekstu Jana Parandowskiego na temat tego, skąd poeci czerpią inspiracje, należało wskazać jaką tezę stawia autor i dlaczego akurat taką - o rozszerzonej maturze opowiada Wiola - Jestem zaskoczona, że tak łatwo mi poszło - dodaje.

W drugim zestawie maturzyści musieli napisać wypracowanie na podstawie m.in. tekstu Brunona Schulza.

A jak tegoroczną maturę z języka polskiego komentują nauczyciele? Oto komentarz polonisty z II LO w Olsztynie Piotra Siweckiego:

— Matura była zbliżona do ubiegłorocznej, specjalnych innowacji nie było. Dobór tekstów na egzaminie był ciekawy. Wiersz Zbigniewa Herberta „Dałem słowo” był interesujący i na czasie. Młodzież boi się poezji, ale tego tekstu nie należałoby się bać. 
Recepta na udaną rozprawkę? — Najistotniejsze jest, żeby trzymać się tematu, uwzględnić tekst, który został podany i próbować go pogłębić o inne teksty. Temat miłości wydaje się być bliski dla wielu, ale to może okazać się zbyt ryzykowne — uważa Siwecki.

kraw, at

TUTAJ znajdziecie pełny arkusz egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym, a TUTAJ - na poziomie rozszerzonym.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. yt #1986918 | 81.190.*.* 5 maj 2016 00:18

    zdjęcie sali to chyba sprzed kilku lat.... Teraz w szkołach nie ma tak wielu zadających na jednej sali. Teraz mnoża komisje jak króliki w kapeluszu. A zdających przy jednej komisji jest około 15 osób. Powinni wrócić do egzaminów na sali gimnastycznej lub auli.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz