Nauczyciele podsumowują egzamin gimnazjalny: pytania nie zaskoczyły

2016-04-21 07:41:35 (ost. akt: 2016-04-21 10:08:01)
egzamin

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Egzaminy gimnazjalne już za nami. Jak poziom trudności oceniają nauczyciele?

Egzaminy gimnazjalne to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli. To oni przez trzy lata pracują z młodzieżą i to również w dużym stopniu od ich umiejętności przekazania wiedzy zależą wyniki trzech testów sprawdzających wiedzę gimnazjalistów. Jak poziom trudności oceniają pedagodzy? O podsumowanie egzaminów poprosiliśmy nauczycieli z Gimnazjum nr 3 w Olsztynie.

Najwięcej komentarzy ze strony uczniów doczekało się zadanie polegające na przygotowaniu charakterystyki bohatera, które pojawiło się na egzaminie z języka polskiego. Zdaniem polonistki Ewy Bojarzyn-Zalewskiej część dotycząca języka polskiego nie odbiegała trudnością od egzaminów z poprzednich lat. - Sprawdzała przede wszystkim czytanie ze zrozumieniem i pracę z tekstami źródłowymi, których w tym roku było cztery. Młodzież wychodząca z tej części była zadowolona - podsumowuje nauczycielka - Formuła egzaminu zakładała sprawdzenie jednej z czterech form form wypowiedzi, więc charakterystyka na egzaminie nie powinna być dla uczniów zaskoczeniem - dodaje Ewa Bojarzyn-Zalewska.

W poniedziałek oprócz języka polskiego gimnazjaliści mierzyli się również z pytaniami z historii i wiedzy o społeczeństwie. - Jeżeli chodzi o historię i WOS, to tendencja jest podobna jak w przypadku języka polskiego - bardzo dużo zadań z testami źródłowymi, ale także pytania zamknięte - mówi Izabela Piotrowska, nauczycielka historii w Gimnazjum nr 3. Największą trudność mogły sprawić uczniom pytania dotyczące I wojny światowej, ponieważ jest to materiał z samego końca programu nauczania w trzeciej klasie gimnazjum. - Udało nam się ten materiał również przerobić, dlatego uczniowie nie powinni mieć z nim problemu - dodaje historyczka.

We wtorek gimnazjaliści zdawali cześć matematyczno-przyrodniczą, która wielu młodym uczniom wydawała się o wiele trudniejsza od humanistycznej. Czy tak było? - Uważamy, że test był bardzo prosty. Młodzież wychodząca z sali egzaminacyjnej też była zadowolona. Mam nadzieję, że wyniki będą tak dobre jak odczucia - komentuje test matematyczka Ewa Wacikowska. Część biologiczna była dużym zaskoczeniem dla ciała pedagogicznego. Była ona znacznie prostsza niż przewidywano. - Młodzież nie była zaskoczona pytaniami na części biologicznej. Jedyne pytanie, które było mogło sprawić większą trudność, dotyczyło wad wzroku. W ubiegłym roku pytania były trudniejsze - mówi Irena Bartosik, nauczycielka biologii w Gimnazjum nr 3.

kraw


Egzamin Gimnazjalny 2016 - Sprawdź arkusze egzaminacyjne:
- język angielski - poziom podstawowy; poziom rozszerzony
- język francuski - poziom podstawowy; poziom rozszerzony
- język hiszpański - poziom podstawowy; poziom rozszerzony
- język niemiecki - poziom podstawowy; poziom rozszerzony
- język rosyjski - poziom podstawowy; poziom rozszerzony
- język włoski - poziom podstawowy; poziom rozszerzony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB