Anteny do podglądania Wszechświata

2016-02-15 15:47:28 (ost. akt: 2016-02-15 15:51:25)
Anteny do podglądania Wszechświata

Autor zdjęcia: Wikipedia

LOFAR to ogromny radioteleskop, dzięki któremu możliwe jest obserwowanie kosmosu przy użyciu anten o niskiej częstotliwości (od 10 do 240 MHz). Anteny rozmieszczone są w wielu państwach w całej Europie, w tym w Polsce. Do europejskiego projektu dołączyła niedawno Irlandia. Wybudowane na zielonej wyspie radioodbiorniki poszerzą znacznie możliwości sieci LOFAR.

Projekt koordynowany jest przez instytut ASTRON, holenderskiej Organizacji Badań Naukowych i organizacji Północnych Prowincji Niderlandów (SNN). W projekcie bierze obecnie udział sześc krajów, na których powierzchni umieszczono 50 skupisk składających się łącznie z około 2500 anten, spośród których 38 znajduje się na terenie Holandii, sześć w Niemczech, trzy w Polsce, jedno w Szwecji, jedna w Wielkiej Brytanii. Kolejne mają powstać właśnie w Irlandii.

Na powstanie takiego skupiska w Irlandii przeznaczono 1,4 miliona euro ze środków irlandzkich i pół miliona euro od sponsorów. Irlandzkie konsorcjum dla sieci LOFAR będzie mieć nazwę I-LOFAR (od Ireland LOFAR). Stacja powstanie w niedaleko zamku Birr w środkowej części Irlandii. Nowa stacja poszerzy sieć LOFAR o dystans 2000 km.

W ramach projektu prowadzone mają być obserwacje początkowych etapów po powstaniu Wszechświata, zostanie wykonany bardzo głęboki przegląd galaktyk i oddziaływanie Słońca na Ziemię.

LOFAR został zainaugurowany sześć lat temu. Polskie stacje powstały w Borówcu, Łazach i w Bałdach (w okolicach Purdy na Warmii i Mazurach).

krawKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB