W 2017 roku zniknie egzamin szóstoklasisty

2016-01-08 13:50:35 (ost. akt: 2016-01-08 13:58:55)

- Likwidujemy egzamin po 6. klasie w 2017 roku z uczciwości, bo rzeczywiście w tym roku dzieci są już przygotowane, arkusze wydrukowane, gotowe komisje egzaminacyjne. W 2017 roku już tego nie musimy robić - zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wyjaśniła, że rządowy projekt ustawy jest przygotowywany i zostanie zaprezentowany pod koniec stycznia.

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej

Autor zdjęcia: TVN24/x-news

Rządowy projekt - jak zapowiedziała minister - będzie także odpowiadał na potrzeby maturzystów, którzy będą mogli odwoływać się od wyników egzaminu maturalnego. Stwierdziła, że eksperci zastanawiają się teraz nad formalnościami związanymi z odwołaniem.

Zalewska powiedziała, że rząd zaprezentuje także projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela zakładający likwidację tzw. godzin karcianych. To dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi przepracować z uczniami, np. prowadząc zajęcia wyrównawcze. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.Źródło: TVN24/x-news

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Daniel Stępień #1957725 19 mar 2016 19:01

  Oglądaliście już Zjawę? Ja właśnie obejrzałem na http://twoje-filmy.pl/movie/iQldL2K9UNrw l0HL i zdecydowanie polecam! :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. polak #1903596 | 213.184.*.* 11 sty 2016 07:51

  niech nieroby uczą a nie tylkoo sprawdzają wiedze przygotowano przez rodiców

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. internauta #1902422 | 87.159.*.* 9 sty 2016 10:42

  Bardzo dobrze , że nie będzie sprawdzianów i egzaminów gimnazjalnych. Przecież i tak każdy miał prawo wyboru gimnazjum.Ile to stresu przeżywali uczniowie , rodzice, nauczyciele. Jeżeli uważasz, że nauczycielom dobrze, to trzeba było uczyć się i być nauczycielem Może jeszcze nic straconego. Zobaczysz jak to dobrze. Pozdrawiam nauczycieli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Gosia #1902395 | 88.156.*.* 9 sty 2016 09:55

  Bez przesady, nauczycielki etat to 18 godzin lekcyjnych na się to nijak do pozostałych grup zawodowych. Nie wspominając o wydluzonych urlopach. Jak dwie godziny przepracuja dodatkowo w szkole to korona nie spadnie. Wiadomo czasami trzeba zabrać pracę " do domu" ale kto jej nie zabiera...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ... #1902378 | 95.160.*.* 9 sty 2016 09:27

   Ja tylko mam nadzieję, że likwidując karciane nie da się możliwości dyrektorom decydować o tym, że nauczyciel musi w ramach "40 godzin pracy w tygodniu" (chyba ulubiony tekst niektórych dyrektorów, którzy w ramach tych "40 godzin" każą nauczycielom pracować i po 60 godzin) spełniać jego fantazje i dodatkowo, za darmo pracować za każdym razem, kiedy sobie tego zażyczy (a jedyna różnica będzie polegała na tym, że nie trzeba będzie tego dokumentować). Brak dokumentacji stworzy pole do nadużyć, bo jak nauczyciel będzie mógł udowodnić, że pracuje ponad siły, że wciska mu się za dużo godzin? Boję się. Niektórzy szkolni dyrektorzy, wskutek akurat takiego, a nie innego systemu panującego w szkole, mają ogromne możliwości mobbingowania pracowników. Nauczyciel staje się niemal niewolnikiem dyrektora, który zwołuje co chwila narady, wchodzi we wszystkie możliwe projekty, programy i nie licząc się z z czasem pracowników i ich możliwościami, ani z ich zdaniem) " zajeżdża" ich jak robocze konie. Uważam, że Pani Minister powinna przyjrzeć się samowolce dyrektorów i trochę to ukrócić. Wiem, ze są fajni dyrektorzy i chwała im za dobrą organizację pracy, ale wiem też, że spora ich grupa to ludzie nadużywający swej władzy i tworzący bardzo złą atmosferę pracy. Tym pierwszym konkretne przepisy nie przeszkodzą, a tych drugich może powstrzymają.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz