Rok akademicki rozpoczęty - co studiuje się w Olsztynie?

2015-10-08 06:00:00 (ost. akt: 2015-10-08 09:37:16)
Rok akademicki rozpoczęty - co studiuje się w Olsztynie?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Z nastaniem października nieodłącznie wiąże się początek roku akademickiego. Sale wykładowe, laboratoria i kluby studenckie wypełniają się młodymi ludźmi. Ilu studentów zdobywa wiedzę w naszym mieście?

Olsztyn to niewątpliwie miasto studenckie. Kiedy przychodzi październik, turystów w stolicy Warmii i Mazur zastępują studenci z całej Polski. Dzięki nim nasze miasto nie zapada w sen zimowy, a ich obecność można zauważyć w salach wykładowych, sklepach, klubach studenckich i lokalach usługowych w całym mieście.

W Olsztynie mamy uczelnię państwową oraz uczelnie prywatne, które oferują studia pierwszego i drugiego stopnia, a na niektórych wydziałach również doktoranckie. Największym skupiskiem studentów od lat jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. W Kortowie studiuje łącznie około 25 tysięcy osób. Najliczniejszy jest Wydział Prawa i Administracji (studiuje na nim prawie 4 tysiące studentów, drugi w kolejności pod względem liczebności studentów jest Wydział Nauk Społecznych (ponad 3100 studentów) i Wydział Nauk Ekonomicznych (ponad 2800 osób). Najpopularniejszymi kierunkami na UWM-ie są: lekarski, weterynaria, prawo, bezpieczeństwo wewnętrzne. W tym roku uruchomiono dwa nowe kierunki — wojskoznawstwo i broker innowacji w przemyśle spożywczym. Z kolei do lamusa w tym roku odeszły takie kierunki jak inżynieria akwakultury (I stopień), informacja naukowa i bibliotekoznawstwo (I stopień), biotechnologia (I stopień), ochrona środowiska (I stopień), ogrodnictwo (I stopień) i edukacja techniczno-informatyczna (I stopień). W nowym roku akademickim studia na pierwszym roku na UWM-ie rozpoczęło prawie 8 tysięcy osób.

W Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego najpopularniejszym kierunkiem jest fizjoterapia, której studenci mają możliwość zrobienia licencjatu i magisterium. Łącznie studiuje tam około 1500 osób.

Na WSIiZ studiuje ponad tysiąc studentów, a najwięcej z nich w tym roku zdecydowało się na rozpoczęcie edukacji na kierunkach: informatyka i zarządzanie.

W Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie w tym roku studiuje ok. tysiąca studentów. Spośród wszystkich kierunków na tej uczelni studenci najczęściej wybierają ekonomię i bezpieczeństwo narodowe.

Maturzyści z całej Polski chętnie wybierają nasze miasto. Kiedyś głównym powodem było piękne położenie pośród jezior i lasów. Teraz jednak abiturienci wybierają Olsztyn przede wszystkim ze względu na wysoki poziom edukacji i praktyczne kierunki kształcenia. Prawie 30 tysięcy studentów w Olsztynie to nie jest przypadek!

kraw

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olo #1831588 | 188.146.*.* 8 paź 2015 13:59

    Wspaniały czas, Kortowo to najlepsze miejsce na świecie! !!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. były student #1831580 | 89.228.*.* 8 paź 2015 13:34

    OLSZTYŃSKI UWM TO WYLĘGARNIA NIEROBÓW,POZIOM NAUCZANIA NIJAKI I KIERUNKI BYLE JAKIE PO TYCH STUDIACH PRACY ZERO,,,NO CHYBA ŻE NA KASIE BIEDRONKI

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)