Zostać rekinem finansjery

2015-09-16 10:06:46 (ost. akt: 2015-09-16 10:08:51)
Zostać rekinem finansjery

Autor zdjęcia: Pixabay

Jak zarobić pierwszy milion? Może któraś z historii miliarderów będzie inspiracją do realizacji swoich planów na podbicie świata?

Czasami każdy z nas zastanawia się jak zostać milionerem. Czy historia od zera do milionera jest możliwa? A może to jedynie literacka fikcja, która ma mamić miliony ludzi marzących o przynajmniej sześciu zerach na koncie bankowym? Przybliżamy sylwetki znanych bogaczy z Polski i całego świata.

Jan Koum ma 38 lat i pochodzi z Ukrainy. Jako 16 latek wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam przez wiele lat żył w biedzie. Przez pewien czas nawet utrzymywał się z kartek żywnościowych. Sześć lat temu wraz z kolegą stworzył aplikację na smartfony WhatsUp, która bardzo szybko zyskała na popularności. Obecnie korzysta z niej prawie pół miliarda użytkowników na całym świecie. Aplikacją zainteresował się pomysłodawca Facebooka Mark Zukerberg. Gigant social mediów zakupił ją za 19 mld dolarów. Historia Jana Kouma potwierdza, że dzięki dobremu pomysłowi można odwrócić zła kartę w swoim życiu.

Ivan Kamprad to najbogatszy obecnie Szwed. Od najmłodszych lat przejawiał smykałkę do interesów. Już jako pięciolatek sprzedawał swoim sąsiadom zapałki. Po kilku latach zaczął handlować również nasiona, ołówki, a nawet świąteczne dekoracje. Kto by pomyślał, że sprytny młokos to właściciel największej sieci meblarskiej na świecie — IKEA. Nazwa firmy pochodzi od pierwszych liter imienia i nazwiska Ivana Kamprada. Sklepy powstały w Szwecji w czasie II Wojny Światowej. Kamprad sprzedawał najpierw pióra i pończochy. Po wojnie dodał do asortymentu meble. Tak właśnie powstała IKEA. Historia jej twórcy również pokazuje, że do ogromnego majątku doszedł przede wszystkim za pomocą determinacji i dobrym pomysłom.

Historia Howarda Schultza to materiał na scenariusz filmowy. Wychowywał się na socjalnym osiedlu na Brooklynie. Jego ojciec był byłym wojskowym i kierowcą ciężarówki. Młody Howard zaczął studia dzięki stypendium sportowemu. Był pierwszą osobą w historii swojej rodziny, która skończyła studia wyższe. Następnie pracował w firmie Xerox, która produkuje kopiarki. W 1987 roku kupił sieć kawiarni liczącą zaledwie 60 punktów. Ta sieć to Starbucks, która obecnie posiada ponad 20 tysięcy kawiarni na całym świecie. Historia Howarda Schultza, to kombinacja determinacji i wykształcenia, dzięki którym wydobył się z nędzy.

Czy w 20 lat można zbudować wielomiliardowy majątek? Historia Dariusza Miłka pokazuje, że tak. Przyszły biznesmen poświęcił swoją młodość kolarstwu. Swoją karierę sportową rozpoczął jako trzynastolatek. W trakcie ukończył technikum górnicze. W czasach transformacji ustrojowej 20-letni Dariusz Miłek odkrywa w sobie smykałkę do interesów. Jak wiele przyszłych przedsiębiorców zaczyna od handlu na ulicy towarami sprowadzanymi z zagranicy... na rozkładanym łóżku polowym. Następnie zakłada firmę sprzedającą buty. Od 1999 nazywa się ona CCC i jest największą siecią obuwniczą w Polsce.

Najbardziej znany miliarder na świecie Bill Gates miał w miarę dostatnie dzieciństwo. Jego ojciec był uznanym w Seattle prawnikiem. Już w szkole średniej młody Bill wyróżniał się na tle innych dzieci w matematyce. Wkrótce zainteresował się komputerami i programowaniem. W 1976 roku złożył dokumenty na Harvard University, ale bardzo szybko zrezygnował z kariery naukowej. Rok wcześniej razem z Paulem Allenem założył firmę Microsoft, która stworzyła najpopularniejszy na świecie system operacyjny dla komputerów Windows.

Leszek Czarnecki również rozpoczął budowę swojego imperium od praktycznie zera. Jeden z najbogatszych Polaków karierę biznesową zaczął w 1986 roku. Skończył studia na Politechnice Wrocławskiej. Jego pierwsza firma zajmowała się pracami podwodnymi. Miał wtedy 24 lata. W latach 90 zaczął inwestować w branże leasingową, co przyniosło mu ogromne dochody. Jego Europejski Fundusz Leasingowy kupił francuski bank. Obecnie Leszek Czarnecki ma sześć spółek notowanych na warszawskiej giełdzie i działa w obszarze bankowości i nieruchomości.

Larry Ellison został adoptowany jako niemowlę przez swoją ciotkę z Chicago. W młodości wielokrotnie zmieniał szkoły, ale jak okazało się system edukacji nie do końca był stworzony dla niego. Ostatecznie zrezygnował z nauki i skoncentrował się na pracy w wciąż raczkującej komercyjnie branży informatycznej. Zaczął od pracy w firmie będącej podwykonawcą baz danych dla agencji wywiadowczej CIA. W 1977 roku wraz z dwoma kolegami założył firmę Oracle, która jest obecnie jednym z gigantów branży informatycznej w skali całego globu.

Francois Pinaultto jeden z najbogatszych Francuzów. W wieku zaledwie 11 lat zrezygnował z dalszej edukacji i rozpoczął prace w tartaku swojego ojca. Zarządza obecnie holdingiem, w którego skład wchodzą takie marki jak Gucci, Stella McCartney, Alexander McQueen, i Yves Saint Laurent. Jego majątek szacowany jest na 15 mld dol.

Każda z tych historii jest inna. Jedni z milionerów stawiali na edukację i gruntowne wykształcenie biznesowe. Niektórzy od najmłodszych lat przejawiali smykałkę biznesową i powoli powiększali swój kapitał. W branży informatycznej, a szczególnie w latach 70. i 80. XX wieku zdarzały się jednostki na tyle wybitne, że wyprzedzały system edukacji w tym zakresie. Dróg do pierwszego miliona jest wiele, ale zawsze okraszone jest to dużym wysiłkiem i stuprocentową determinacją.
kraw

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. radick #1816078 | 83.9.*.* 16 wrz 2015 15:48

    ..... koniec, a teraz dzieci idźcie grzecznie spać :))

    ! - + odpowiedz na ten komentarz