Ostatni dzwonek, aby wybrać studia

2015-08-29 11:54:49 (ost. akt: 2015-08-27 11:59:15)
Jakie studia wybrać? Oto jest pytanie...

Jakie studia wybrać? Oto jest pytanie...

Autor zdjęcia: Fotolia

Do końca tygodnia trwały egzaminy poprawkowe z części ustnej. Ci, którzy je zdali, w ciągu najbliższych dni podejmą ostateczną decyzję co do wyboru szkoły wyższej. Przed nimi więc gorący okres.

Tysiące absolwentów, którzy w ciągu ostatnich lat ukończyli szkoły wyższe w naszym kraju, doskonale wiedzą, co to znaczy wybór odpowiedniego kierunku studiów. Ci, którzy je aktualnie wybierają mogą się przyjrzeć i zaobserwować, które z wyborów ich poprzedników okazały się trafne, a które nie. Jakie studia więc wybrać?
Na fali są ostatnio kierunki techniczne. I nie ma co się dziwić. To one dają większe szanse na zdobycie zawodu w czasach, w których następuje automatyzacja i komputeryzacja życia. Dobrze, jeżeli oprócz samych zajęć studenci angażować się będą w różne projekty oraz konkursy. Pomogą one zapewne poszerzyć ich horyzonty.

Przykładem uczelni, która to umożliwia, jest Politechnika Białostocka. W tegorocznym konkursie ImagineCup Poland 2015 wzięły udział aż dwa zespoły reprezentujące uczelnię. Jedna drużyna wymyśliła Phobosa — robota, dzięki któremu dzieci mogą uczyć się programowania. W ten sposób wygrała krajowy finał w kategorii Word Citizenship. Druga drużyna wymyśliła z kolei e-motion — system, który pomaga użytkownikowi w realizowaniu własnych postanowień... Twórcy tego elektronicznego coacha znaleźli się w TOP 5 w kategorii Innovation, a kiedy rozpoczynali pracę nad e-motion byli dopiero na pierwszym roku studiów. Biorąc udział w tego typu konkursach studenci mogą wykazać się kreatywnością, pasją oraz znajomością technologii przy tworzeniu chociażby gier.
Aby tego było mało, już 5 i 6 września twórcy łazika marsjańskiego z Politechniki Białostockiej wystartują w European Robot Challenge w Podzamczu koło Kielc. Zmierzą się tam z blisko czterdziestoma drużynami studenckimi z dwunastu krajów.
— Zadaniem zespołów jest skonstruowanie robota, który będzie rywalizował w symulowanych zadaniach marsjańskich, czyli nawigacyjnych geologicznych oraz terenowych. Zawodom towarzyszy Piknik Naukowo-Technologiczny, podczas którego firmy oraz instytucje prezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki — mówią o zawodach organizatorzy.

Widać więc, jak istotna jest międzynarodowa współpraca studentów podczas której mogą oni dzielić się doświadczeniami. Wiedzą o tym dobrze również pracownicy mniejszych ośrodków naukowych, które również mogą działać prężnie. Tu przykładem jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie, która nastawiona jest na kształcenie interdyscyplinarne i zarazem zindywidualizowane, ukierunkowane na studenta. Uczelnia ta współpracuje nie tylko z zagranicznymi uczniami, ale również z zagranicznymi firmami. Praktyki można odbyć między innymi w Austrii.
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że żadne studia nie zagwarantują nam pracy, jeżeli dopiero je ukończyliśmy, a zdobyty przez nas zawód nie idzie w parze z naszymi zainteresowaniami i pasją. Sięgnijmy więc pamięcią wstecz i przyjrzyjmy się sobie. Jakie przedmioty szły nam najlepiej w szkole, a od jakich stroniliśmy. Co lubiliśmy robić, a czego nie? A może jeszcze szukamy swojego miejsca i potrzebujemy więcej czasu?

W kwestii wyboru kierunku studiów warto poradzić się rodziny i przyjaciół. To oni znają nas najlepiej, widzą nasze mocne i słabsze strony. Może podpowiedzą nam kierunek, o którym sami byśmy nawet nie pomyśleli? Wybierając dane studia, warto mieć też alternatywę, jakieś wyjście awaryjne. Bo co wówczas, jeżeli nam się nie powiedzie?
I jeszcze jedno. Nasze decyzje nie są nieodwracalne. Jeśli nie pójdziemy na studia, to nie przekonamy się, jak właściwie wyglądają. Jeżeli dany kierunek nam się nie spodoba, możemy go przecież zmienić.

Sytuacje mogą być różne, jak to w życiu. Ci, którzy nie zdadzą matury, aby uzupełnić zawód, zawsze mogą wybrać szkołę policealną. Nauka w nich może trwać dwa lata lub nawet jeden rok. W ten sposób szybciej można się usamodzielnić. Pójście do takiej szkoły to również danie sobie czasu, jeżeli nie wiemy jaki kierunek studiów wybrać, na zastanowienie się co do swojej przyszłości. Zdarzają się i przypadki, kiedy studenci wybierają szkołę policealną, aby szybciej mieć coś do powiedzenia na rynku pracy.

Jakie więc kierunki mamy do wyboru? Na pewno na rynku wzięcie będą miały: technik informatyki, technik rachunkowości, teleinformatyk czy opiekun medyczny. W naszym regionie warto zastanowić się nad wyborem chociażby technika turystyki wiejskiej, bo Warmia i Mazury stają się coraz bardziej popularne turystycznie.
Wybierając szkołę, w której będziemy się kształcić, należy sprawdzić, czy posiada ona wykwalifikowaną kadrę. Ważnym argumentem ułatwiającym podjęcie decyzji będą przestronne sale wykładowe oraz dostępne środki dydaktyczne. Należy sprawdzić również, czy dana placówka ma uprawnienia szkoły publicznej, bo na takie rzeczy patrzą przyszli pracodawcy.
Warto dodać, że naukę w szkole policealnej zaocznej można łączyć również z pracą. Część z nich jest bezpłatna, nie musimy więc wydawać na czesne, a zamiast tego inwestować w swoją przyszłość.
woj

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kelo #2245226 | 91.215.*.* 14 maj 2017 22:44

    Typowe zarządzanie jest już bez sensu, absolwentów tego kierunku jest mnóstwo. lepiej wybrać np takie specjalności na zarządzaniu jak na wyższej szkole bezpieczeństwa, są inne niż typowe , bardziej specjalitycznme, tyle

    ! - + odpowiedz na ten komentarz