Wakacje na wsi

2015-07-26 09:00:00 (ost. akt: 2015-07-22 11:53:52)

Kto spędzał kiedyś wakacje na wsi, spał na sianie, biegał po rżysku, i jadł gruszki prosto z drzewa, wie, co to prawdziwe życie...

Wakacje na wsi

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Podczas wakacji pragniemy odwiedzić ciekawe zakątki Europy czy świata. Szukamy czegoś wyjątkowego, czym moglibyśmy pochwalić się przed znajomymi. A może warto odejść od utartego schematu i wybrać się z dzieckiem na wieś, aby poznało życie na łonie natury?


Wydoić sztuczną krowę


Czy dzisiaj dzieci mieszkające w mieście dobrze znają zwierzęta hodowlane? Niestety, większość z nich kojarzy je tylko z opowiadań. W Wielkiej Brytanii dla takich milusińskich otwiera się specjalne farmy - tam mogą zobaczyć jak wygląda krowa, świnia, czy kura. Przed samym wejściem na farmę kupują karmę i mogą "poczęstować" nią napotkane po drodze zwierzęta. Ba, mogą nawet zmierzyć się z wydojeniem sztucznej krowy. Czy na nas w niedalekiej przyszłości również czekają takie żywe skanseny?


Starsi będą pomocni


Dziś wiele dzieci ma ciocię czy wujka na wsi. Wystarczy więc odrobina chęci i dobrej woli, by spędzić tam kilka dni, które zostaną zapamiętane na lata i zainspirują do odkrywania przyrody. m.in. hodowanych tam zwierząt. Oczywiście, nie każde z napotkanych nada się do tego, aby je przytulić, ale w towarzystwie starszej osoby odkrywanie ich świata może przysporzyć wiele radości. Na pewno nie zabraknie wówczas ciekawych opowieści. A o czym? A chociażby o tym, że zęby konia stale rosną i są zarazem systematycznie ścierane, ok. 2 mm na rok. Zresztą koń ma ich aż 40. Poza tym koniom wystarczy zaledwie kilka godzin snu i mogą pędzić z prędkością niemal 50 km/h. Co jeszcze? A to, że podstawą wyżywienia konia jest owies i siano.

320 jaj w ciągu roku


Wieś to oczywiście krowa. Okazuje się, że potrafią one produkować nawet 40 litrów mleka na dzień, przy czym, aby mogła wyprodukować jeden litr mleka, przez wymię musi przepłynąć aż 400 litrów krwi! Co ciekawe, przodkiem krowy polskiej czerwonej jest tur, charakterystyczne zwierzę z giętymi rogami, które wyginęło kilka wieków temu. Jeszcze w XIV wieku żyły one na Mazowszu, a mogli polować na nie jedynie książęta.

A co z popularną kurą? Została udomowiona prawdopodobnie około 5 tys. lat temu. Obecnie najbardziej wydajne nioski mogą znieść w ciągu roku nawet 320 jaj. Wśród odmian są i takie, które znoszą kolorowe — od barwy turkusowej po jasnozieloną, a nawet różową. Mowa o kurach araukana, które pochodzą z rejonu Chile.

Skąd się biorą płatki owsiane?


Wakacje na wsi to oczywiście chodzenie po rżysku. Ciekawym zajęciem jest przyglądanie się pracom polowym. W końcu to czas żniw. Można zobaczyć ziarna zbóż, między innymi pszenicy, z której pozyskuje się mąkę, a z niej, jak wiadomo wypieka się chleb. A skąd się biorą płatki owsiane, które często jemy na śniadanie? Przecież to gniecione ziarna owsa.
A kukurydza? Kto jadł kukurydzę prosto z pola? Podczas wakacji na wsi jest na to szansa. I tu nie może zabraknąć ciekawostki... Czy wiecie, że według mitologii Majów pierwsi ludzie zostali ulepieni przez bogów z ciasta kukurydzianego?

woj

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB