Egzamin gimnazjalny 2015: znamy wstępne wyniki

2015-06-20 13:00:00 (ost. akt: 2015-06-20 13:34:51)

Gimnazjaliści poznali wczoraj wyniki egzaminu, które mogą sprawdzić w internecie po uprzednim zalogowaniu. Wyniki egzaminu gimnazjalnego i oceny z poszczególnych przedmiotów będą brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Zdjęcie jest ilustracja do tekstu

Zdjęcie jest ilustracja do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W województwie warmińsko-mazurskim do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 14 133 uczniów. Wyniki gimnazjaliści poznali dziś, 19 czerwca, a zaświadczenia o wynikach egzaminu otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego.

Tegoroczny egzamin został przeprowadzony w dniach 21 - 23 kwietnia 2015 r. Składał się z trzech części. W części pierwszej – humanistycznej – gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego (w dwóch odrębnych arkuszach), a w części drugiej – matematyczno - przyrodniczej – zadania z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki (również w dwóch odrębnych arkuszach). W trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z wybranego języka obcego nowożytnego.

Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie między innymi z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętności analizy i interpretacji tekstu kultury. Większości gimnazjalistów nie przysporzyło również problemów zadanie z historii i sprawdzające umiejętność wyszukiwania i porównywania informacji pozyskiwanych z różnych źródeł.

Egzamin wskazał również umiejętności, które gimnazjaliści opanowali słabiej. W części humanistycznej trudność sprawiły uczniom między innymi zadania sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej oraz zadania dotyczące chronologii historycznej. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie wymagające oceny prawdziwości przybliżeń dwóch pierwiastków na podstawie podanej informacji, a z chemii – rozumowania i zastosowania nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB