Warto postawić na muzykę

2015-05-29 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-28 13:17:21)
Warto postawić na muzykę

Fot. Fotolia

Chopin, jeden z najsłynniejszych pianistów w historii naukę na fortepianie rozpoczął już na przełomie czwartego i piątego roku życia. Miles Davis swoją pierwszą trąbkę otrzymał w prezencie w wieku dziewięciu lat. Później został znanym prekursorem jazz-rocka i jednym z najbardziej innowacyjnych muzyków XX wieku.

To są dowody, dlaczego warto postawić na kształcenie muzyczne w młodym wieku. Specjaliści są zgodni co do tego, że odpowiednia muzyka wpływa korzystnie na rozwój mózgu maluchów, zanim jeszcze zaczną mówić. Dzieci, którym puszcza się muzykę w domu, albo jeszcze lepiej, gra na jakimś instrumencie, są bardziej wyczulone na bodźce muzyczne, lepiej komunikują się z otoczeniem, a nawet częściej się uśmiechają.

Niestety w naszym kraju na edukację muzyczną dziecka poświęca się zbyt mało czasu oraz zaczyna się ją zbyt późno. Czyżbyśmy nie wiedzieli o tym, że muzyka ma wpływ na rozwój osobowości dziecka, rozwija jego wrażliwość oraz ułatwia przyswajanie nowej wiedzy. Poza tym uniwersalny język muzyki rozumiany jest przez wszystkich, bez względu na kulturę w jakiej żyjemy. Dla dziecka muzyka jest równie ważna jak matematyka. Znane są przykłady zdolnych muzyków, którzy w swoim życiu odnieśli sukcesy choćby w biznesie...

Pierwsze jest serce matki


Warto wiedzieć, że dziecko słyszy muzykę jeszcze w łonie matki. Wówczas rozpoczyna się kształtować jego poczucie rytmu. Pierwszym instrumentem, który słyszy maluch jest serce matki. Kiedy już dziecko się narodzi, powinniśmy mu śpiewać. I nie ma co się obawiać o swoje zdolności artystyczne. Dzięki temu maluch szybciej zacznie gaworzyć, a później mówić.
A od jakich instrumentów dziecko powinno rozpocząć swoją przygodę z muzyką?
Do najczęściej wybieranych instrumentów dla początkujących muzyków należy gitara akustyczna. Jest niedroga, dość łatwo ja transportować, a i nauczycieli, którzy potrafią na niej grać nie brakuje.

Może perkusja albo skrzypce?


Gro rodziców wybiera dla swoich pociech grę na keyboardzie. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą wzbudzić zainteresowanie różnymi gatunkami muzycznymi. Keyboardy mają zaprogramowanych kilkadziesiąt brzmień różnych instrumentów, poza tym ich wielkość można dopasować do wieku dziecka.

W ostatnich latach na popularności zyskała perkusja. To propozycja raczej dla starszych dzieci. Oczywiście na taki instrument trzeba znaleźć w domu lub mieszkaniu odpowiednie miejsce. Przy okazji trzeba również zadać sobie pytanie: co na to nasi sąsiedzi?

Dobrym rozwiązaniem jest pianino, które umożliwia ogólny rozwój muzyczny dziecka. W szkołach muzycznych to często drugi, obowiązkowy instrument. Innym, klasycznym instrumentem, ale o zdecydowanie mniejszych gabarytach są skrzypce. Warto jednak wiedzieć, że jest to jeden z trudniejszych instrumentów do gry. To opcja dla tych cierpliwszych.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB