Liczą się nagrody i publikacje naukowe

2015-05-28 11:24:30 (ost. akt: 2015-05-28 13:13:38)
Liczą się nagrody i publikacje naukowe

Fot. Fotolia

Dziś prym w świecie nauki wiodą uniwersytety amerykańskie oraz angielskie. Ale kiedyś tak nie było...

Dzisiejsze rankingi uniwersytetów miejsca w pierwszej dziesiątce dają uczelniom amerykańskim oraz brytyjskim. Od lat prym wiedzie Uniwersytet Harvarda, najstarszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Jego historia sięga 1636 roku, a związany jest z osobą duchownego purytańskiego Johna Harvarda, pierwszego darczyńcy uczelni. Warto wspomnieć, że profesorem tego uniwersytetu był m.in. Czesław Miłosz, a studiowało tu kilku amerykańskich prezydentów. Studiował tu także Bill Gates, były szef Microsoftu oraz Mark Zuckenberg, główny twórca Facebooka. Co ciekawe, ci dwaj panowie, których pomysły przyniosły fortuny, uczelni tej jednak nie ukończyli...

Bomba atomowa i laser


Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata przygotowywany jest przez Uniwersytet Jiao Tong w Sznghaju. To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych uczelni w Chinach, która powstała pod koniec XIX wieku. Kryteria rankingu obejmują najważniejsze nagrody przyznane zarówno pracownikom, jak i absolwentom danej uczelni, liczbę naukowców, którzy napisali artykuły dla takich czasopism jak "Science" oraz "Nature" oraz byli cytowani przez specjalistów danych dziedzin.

Warto wspomnieć, że wysoko w rankingu znajduje się również prywatny Uniwersytet Yale, który przoduje w rankingach kierunków prawniczych czy Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Fizycy z tego ostatniego uniwersytetu wnieśli wielki wkład w powstanie amerykańskiej bomby atomowej oraz odegrali kluczową rolę w powstaniu lasera. To na tym uniwersytecie wykładał m.in. prof. Jerzy Spława-Neyman, który zajmował się m.in. teorią mnogości oraz rachunkiem prawdopodobieństwa. Do najlepszych uniwersytetów w Europie należą te w Cambridge oraz Oxfordzie. Na uwagę zasługują również te w Niemczech, Francji, Szwajcarii oraz pojedyncze w Szwecji, Holandii i Danii.

A co z polskimi? Wśród polskich uczelni publicznych do najlepszych należą Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Niestety, w zestawieniu światowym, nasze uniwersytety zajmują miejsca dopiero w czwartej setce.

Od czego się zaczęło?


Pierwsze szkoły, przypominające swym charakterem uniwersytety powstały jeszcze w czasach starożytnych na terenie Bliskiego Wschodu oraz Grecji. Należała do nich m.in. Akademia Platońska działająca od IV wieku p.n.e. do VI wieku n.e. Warto wspomnieć również o szkołach chińskich oraz indyjskiej uczelni Nalanda działającej od ok. 500 n.e. do XII wieku, kiedy to został zburzony podczas muzułmańskiego najazdu.

We wczesnym średniowieczu to m.in. kalifaty arabskie oraz Cesarstwo Bizantyńskie były najbardziej cywilizacyjnie rozwiniętymi obszarami świata, a Bagdad z Konstantynopolem stały się stolicami ówczesnej nauki. Nie bez znaczenia był rozpad Imperium Rzymskiego. Wówczas to zdobycze nauki starożytnych Greków oraz Rzymian przejęte zostały właśnie przez Cesarstwo Bizantyjskie.

W Bagdadzie powstał więc w 830 roku „Dom Mądrości”, najważniejsza z akademii arabskich. To tutaj tłumaczono dzieła filozofów z greckich oryginałów. Uczelnia razem z biblioteką funkcjonowała aż do XIII wieku, kiedy to Mongołowie zburzyli Bagdad, a cały księgozbiór wrzucili do rzeki Tygrys, jednej z dwóch największych rzek Mezopotamii. Podobno jeszcze przez kilka dni po tym wydarzeniu, woda w rzece była zabarwiona na niebiesko. W Kairze z kolei powstał w 988 roku uniwersytet Al-Azhar, najsłynniejszy teologiczny uniwersytet w świecie muzułmańskim, który działa do dziś. Aktualnie mogą studiować tu kobiety.

W końcu przyszedł czas na Bolonię


W tym czasie w Europie Zachodniej rozwijały się szkoły przyklasztorne. Nauczanie w nich zreformował Karol Wielki, podwyższając poziom nauczania i zarazem tworząc szkoły katedralne. Uczyć się w nich mogli nie tylko duchowni.

Dopiero w X wieku zaczęto w Europie posługiwać się cyframi arabskimi... Niestety, poziom nauczania na Starym Kontynencie wyraźnie odbiegał wówczas od tego, jaki proponował świat muzułmański. W końcu przyszedł czas na Uniwersytet Boloński, najstarszy w Europie Zachodniej, który powstał w 1088 roku, gdzie studiował m.in. Mikołaj Kopernik. W kolejnym wieku powstały wspomniane angielskie uniwersytety w Oxfordzie oraz Cambridge, które dziś należą do najlepszych na świecie i w rankingach zajmują miejsca w pierwszej dziesiątce.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB