"Bitwa pod Grunwaldem" z holenderskim wiatrakiem w tle

2015-05-26 15:32:15 (ost. akt: 2015-05-27 12:46:20)
Bitwa pod Grunwaldem z holenderskim wiatrakiem w tle

Fot. Fotolia

Znana z licznych wiatraków, sera, tulipanów czy rowerów. Mowa o Holandii, która dziś jest jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów Polaków do pracy. Czym może zaskoczyć nas kraj, którego aż jedna czwarta terytorium leży poniżej poziomu morza?

Ach, te tulipany


Prawdopodobnie zaczęto je uprawiać w Persji. Do Europy zostały sprowadzone w XVI wieku. W 1554 roku zaczęto je uprawiać w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu w Lejdzie. To najstarszy holenderski uniwersytet. Tulipanowe szaleństwo szybko ogarnęło cały kraj. Ich ceny rosły równie szybko. Niektóre z cebulek miały wartość... kamienicy w Amsterdamie. I tak Holandia stała się niekwestionowanym królestwem tulipanów. Dziś to właśnie tulipany są najczęściej uprawianą ozdobną rośliną na świecie. Co ciekawe, hodowcy prześcigają się w nadawaniu nowym odmianom imion. I tak są tulipany o nazwie Jurij Gagarin, kompozytor Giuseppe Verdi, Elvis Presley czy piłkarz Ronaldo.

Fot. Fotolia.com

Skąd te wiatraki?


Pierwsze wiatraki w Europie zaczęto stawiać w średniowieczu, natomiast pierwsze tzw. "holendry" powstały w XVII wieku. W kolejnym wieku zostały udoskonalone i rozpowszechniły się na całą Europę. Co ciekawe widać je również na... obrazie Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". I nie ma co się dziwić, bo na tereny Prus Wschodnich przybyły razem z Holendrami. Byli to tzw. wolni osadnicy, którzy obejmowali tutejsze grunty orne w XVI i XVII wieku. Duża część z nich była menonitami (jeden z odłamów protestantyzmu powstały w 1539 w Holandii). Wyjeżdżali z Holandii, bo tam byli prześladowani. Prusy, jak i Królestwo Polskie stanowiły wówczas dla nich azyl. Jak widać, przed wiekami Holendrzy osiedlali się na naszych terenach, a my... teraz jeździmy do nich.

Mistrzowie malarstwa


To z tego kraju pochodzą znani malarze — Rembrandt van Rijn oraz Vincent van Gogh. Pierwszy z nich nazywany był mistrzem światła i cienia. Urodził się w 1606 roku w Lejdzie. Był ósmym, przedostatnim dzieckiem młynarza oraz córki piekarza. W wieku 15 lat rozpoczął naukę malarstwa w pracowni Jacoba van Swanenburgha. Malował głównie portrety zamawiane przez bogate rodziny Amsterdamu. Vincent van Gogh reprezentował postimpresjonizm, w którym chodziło o uwolnienie się od naśladownictwa natury. Urodził się w 1853 roku w Zundert. Mimo tego, że zaczął malować dopiero przed 30. rokiem życia (żył 37 lat), to spod jego ręki wyszło ponad 2 tys. dzieł. Mało doceniany za życia, dziś należy do najbardziej rozpoznawanych artystów w historii.


Ciekawostki dotyczące Holandii:


• kraj ten należy do najgęściej zaludnionych na świecie;
• w Amsterdamie jest aż 1281 mostów;
• ten niewielki kraj zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem eksportu produktów rolnych;
• w kraju tym jest dwa razu więcej rowerów niż samochodów;
• sportem narodowym Holendrów jest łyżwiarstwo szybkie;
• nie zakłada się tu z reguły w oknach firanek, bo "nie ma nic do ukrycia, a Bóg i tak wszystko widzi";
• od najmłodszych lat dzieci uczone są tu zarabiania pieniędzy, poczynając od sprzedaży zabawek na pchlim targu.Tagi: Holandia

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB