Nauka przez zabawę

2015-05-22 14:48:21 (ost. akt: 2015-05-22 14:49:45)
Nauka przez zabawę

Fot. Fotolia

W pierwszych latach życia dziecka zabawa jest bardzo istotna w procesie rozwoju. Pomaga w kreatywności, jak i elastyczności myślenia. To dzięki grom i zabawom cały proces nauczania jest przyjemniejszy oraz ciekawszy.

Uczenie się przez zabawę zawiera takie elementy jak działanie, poznawanie i przeżywanie. Dodatkowym plusem jest to, że gry i zabawy kojarzą się dziecku z rozrywką, jak i przyjemnym spędzaniem czasu.

To zabawa jest podstawową formą działalności dziecka. Eksperci twierdzą, że zaspokaja ona jego indywidualne oraz społeczne potrzeby. Z drugiej strony pozwala mu poznawać rzeczywistość i dostosowywać ją do własnych potrzeb. Stosowanie zabaw w nauczaniu sprawia, że dzieci mają motywację do wkraczania w świat nauki. Jeżeli materiał będzie odpowiednio dopasowany do możliwości uczniów, wówczas będą oni uczyli się jeszcze chętniej.
Jakie więc funkcje w rozwoju dziecka spełniają gry i zabawy? Przede wszystkim wpływają na rozwój języka, który jak wiadomo jest niezbędny do nawiązywania kontaktów społecznych. Język pomaga zadawać pytania, przekonywać oraz wyrażać uczucia. Poza tym, obserwując uczniów podczas zabawy, można otrzymać pełniejszy obraz ich możliwości językowych. To istotna kwestia, bo w okresie przedszkolnym dzieci mają problem z wysławianiem się i związanym z tym odbiorem ich przez rówieśników oraz nauczycieli.

Gry oraz zabawy mogą spełniać także funkcję terapeutyczną. Zaangażowane w nie dziecko ma szansę na poprawienie swojego refleksu, orientacji przestrzennej czy opanowania. Obserwacje wykazały, że uczniowie mniej błyskotliwi czy nieaktywni często podczas gier ożywiają się i ujawniają swoje zdolności. Zabawa jednak będzie spełniała swoją funkcję jeżeli będzie dobrze zaplanowana i zorganizowana. Warto pamiętać również o regułach jakie uczniowie powinni przestrzegać, a także o atmosferze wzajemnego szacunku i radości, jakie powinny towarzyszyć dzieciom.

Przykładem nauki poprzez zabawę jest bardzo dobrze nam znane budowanie z klocków, czy zabawa w piasku. W ten sposób dzieci uczą się logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. Nawet tzw. siłowanie się chłopców rozwija społeczną, jak i emocjonalną samokontrolę. Zabawy tego typu mogą mieć istotny wkład w rozwój ich kompetencji społecznych. Należy dodać, że zabawa rozwija również kreatywność dziecka. W ten sposób łóżko może być chociażby latającym statkiem kosmicznym.
I jeszcze jedno na koniec. Do dzisiejszego młodego pokolenia o wiele bardziej przemawia dźwięk i obraz niż sucho wypowiedziane informacje. To dlatego interesująca zabawa z doświadczeniami zawsze będzie ich pociągała i sprawiała, że chętniej otworzą się na świat.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB