"Lalka" i wiersz Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka". Matura 2015: Arkusze z języka polskiego

2015-05-04 07:36:58 (ost. akt: 2015-05-05 15:11:52)
Lalka i wiersz Elizabeth Bishop Ta jedna sztuka. Matura 2015: Arkusze z języka polskiego

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

15 641 maturzystów zasiądzie dzisiaj (poniedziałek) do pierwszego z długiej serii egzaminów. Na pierwszy ogień idzie pisemny język polski na poziomie podstawowym. Obowiązkowy, a do tego po nowemu — bez kontrowersyjnego klucza odpowiedzi. Zapraszamy do zajrzenia do arkuszy maturalnych z Języka polskiego.

Artur Świgoń właśnie dzisiejszego dnia obawia się najbardziej. Z jednej strony dlatego, że to pierwszy egzamin, a z drugiej dlatego, że o wiele lepiej czuje się w przedmiotach ścisłych niż z polskiego. — Na rozszerzenie wybrałem sobie aż sześć przedmiotów: fizykę, chemię, biologię, angielski, matematykę i rosyjski — wylicza Artur, który jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie.

Jako świeży absolwent zdaje maturę według nowych zasad: po raz pierwszy bez tradycyjnego przez lata i krytykowanego klucza odpowiedzi. Nowość czeka go także na egzaminie ustnym z języka polskiego.

— Nie będzie prezentacji. Czuję się trochę niepewnie, ale to przecież dla nas zupełnie nowy egzamin. I ja, i moi koledzy jesteśmy zestresowani, bo nawet dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej uprzedził, że spodziewa się niższej zdawalności — tłumaczy Artur. Tylko że akurat on i jego koledzy są w świetnej sytuacji: absolwenci II LO nie mają problemów ze zdaniem matury. — W naszym przypadku nie chodzi o to, żeby zdać egzaminy, tylko żeby osiągnąć jak najlepszy wynik. O to jest walka — podkreśla Artur.

Arkusz język polski. Poziom podstawowy
>> Zobacz arkusz z Języka Polskiego

formuła do 2014 roku
>> Arkusz z Języka polskiego w formule z 2014 roku

Większość maturzystów z naszego województwa, bo aż 8 732, zdaje w tym roku maturę taką, jaka była w 2014 roku. To absolwenci techników i ci, którzy chcą poprawić swoje wyniki z lat poprzednich, a także osoby, które z podejściem do matury czekały kilka lat. Dopiero uczniowie dzisiejszych trzecich klas techników do matury podejdą na takich samych zasadach, jakie obowiązują w tym roku.

Najwięcej osób z województwa warmińsko-mazurskiego jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym wybrało język angielski (3030). Drugie miejsce zajęła geografia (2093), a trzecie matematyka z wynikiem 1725, ustępując czwartej w kolejności biologii o jedyne 25 uczniów (rozszerzoną biologię będzie zdawało 1700 osób). Egzaminy potrwają do 29 maja.

Jeszcze dzisiaj maturzyści będą zdawali wiedzę o tańcu na obu poziomach. Jutro rano postrach wielu, czyli obowiązkowa matematyka na poziomie podstawowym, a po południu łacina i kultura antyczna.

mk

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Matura to bzdura #1728421 | 4 maj 2015 17:48

  A komu teraz potrzebna matura? Do czego ten papier potrzebny? Nawet wody nie można mieć ,a na spotkaniach rządowych owoce, woda, ciastka!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 6 #1728117 | unknown, 194.99.*.* 4 maj 2015 10:03

  Bronisław obiecuje nowe miejsca pracy, David Cameron nic jeszcze nie potwierdził

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mama #1728085 | 83.9.*.* 4 maj 2015 08:57

  teraz ma ten rocznik o wiele gorzej,wszystko po nowemu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)