Nie bądź leniem, łap szkolenie

2015-04-01 08:00:00 (ost. akt: 2015-03-31 12:50:08)
Nie bądź leniem, łap szkolenie

Autor zdjęcia: Fotolia

Wiosną wraca nam energia do życia i działania. Po długich miesiącach uśpienia odnajdujemy w sobie pokłady motywacji i podejmujemy życiowe, zawodowe decyzje. Na fali tych zmian warto zainwestować w swój rozwój zawodowy i wybrać się na kurs lub szkolenie, dzięki którym wiosenną energię spożytkujemy z korzyścią dla naszej przyszłości.

Inwestycja w siebie to najlepszy prezent, jaki możemy zrobić sobie na wiosnę. I z tej okazji powinny skorzystać nie tylko osoby bezrobotne i niemogące odnaleźć się na rynku pracy, ale też osoby, które są aktywne zawodowo. Każde szkolenie, jeśli odpowiada zapotrzebowaniom współczesnego rynku pracy, może być kolejnym krokiem do awansu, znalezienia lepszego zatrudnienia bądź też rozpoczęcia pracy na własny rachunek. Dla osób pracujących szkolenia i kursy są szansą na lepszą pracę, a dla osób bezrobotnych i niewykształconych — w ogóle szansą na pracę.


Po pierwsze — sprawdź szkołę


Sprawdzona firma szkoleniowa czy szkoła policealna to podstawa. Nie warto wybierać placówek nieznanych lub nowo powstałych. Nawet jeśli są bezpłatne, a ich oferta brzmi ciekawie i zachęcająco, nauka w nich może okazać się stratą czasu.

Po drugie — praktyka


Zanim zdecydujemy się na ofertę konkretnej placówki edukacyjnej, warto dowiedzieć się, jak wygląda program zajęć i ile czasu poświęca się na praktyczną naukę zawodu. Bez względu na to, czy interesuje nas kurs spawacza czy kosmetyczki, nie są to zawody, których można nauczyć się z książek, siedząc w szkolnych ławkach. Wymagają wielu godzin ćwiczenia i doskonalenia umiejętności praktycznych.

Po trzecie — zaplecze edukacyjne


Aby dobrze nauczyć się zawodu, trzeba mieć gdzie się szkolić. Warto więc dowiedzieć się, gdzie odbywają się zajęcia, jak wyglądają pracownie, czy jest w nich nowoczesny sprzęt czy relikty z minionych epok. To ważne — nawet jeśli będziemy uczyć się praktycznych umiejętności, ale na przestarzałym sprzęcie, nie będziemy atrakcyjni dla potencjalnych pracodawców. Firmy bowiem stawiają na najnowocześniejszy sprzęt i szukają pracowników, którzy potrafią go obsługiwać.


Po czwarte — potwierdzone umiejętności


Zanim zdecydujemy się na konkretne szkolenie, sprawdźmy, czy po jego zakończeniu dostaniemy jedynie świadectwo jego ukończenia, czy będziemy musieli przystąpić do egzaminu. Najbardziej wiarygodny jest egzamin państwowy — jeśli go zaliczymy, otrzymamy certyfikat potwierdzający zdobyte kwalifikacje, który podczas szukania pracy będzie dużo lepiej widziany niż zwykłe świadectwo ukończenia szkolenia.

Po piąte — globalne możliwości


Dobrze jest sprawdzić, czy zdobyte umiejętności lub certyfikaty będą ważne także za granicą. Wiadomo, jaka jest sytuacja na rynku pracy – coraz więcej osób wyjeżdża za granicę. Jedni nie mogą znaleźć pracy w Polsce i szukają szczęścia gdzie indziej, inni mają dobrą pracę, ale zamiast w złotówkach chcieliby zarabiać w euro, funtach czy dolarach. Aby móc legalnie pracować za granicą, trzeba mieć odpowiednie certyfikaty. Nie wszystkie kursy czy szkolenia oferują jednak ich uzyskanie. abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB