Ratownik — zawód i pasja

2015-03-27 15:22:41 (ost. akt: 2015-03-27 15:43:27) Artykuł sponsorowany
Ratownik — zawód i pasja

Autor zdjęcia: freeimages.com

Gdy ich widzimy nad jeziorem czy na basenie, możemy czuć się bezpiecznie. Są świetnie przeszkoleni i dbają o to, by podczas wypoczynku nad wodą nic nam się nie stało. Ratownicy WOPR mają jednak dużo więcej pracy niż nam się wydaje.

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie tylko dbają o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą. Prowadzą też liczne akcje edukacyjne, których zadaniem jest uświadomienie dzieciom, młodzieży i dorosłym, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich nad wodą. Edukacja pływacka jest bowiem najlepszym sposobem zapobiegania wypadkom. Upowszechnianie pływania wśród osób w różnych kategoriach wiekowych jest jednym ze statutowych celów Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy są doskonałymi nauczycielami pływania, którzy nie tylko uczą technik i stylów pływackich, ale też odpowiedzialności za siebie i innych użytkowników danego kąpieliska. Osoby, które są świadome zagrożeń, potrafią im w porę zapobiec lub nie narażać się na niebezpieczeństwo.

Pokazy i zabezpieczanie imprez


Oprócz edukacji pływackiej, WOPR województwa warmińsko-mazurskiego przeprowadza ekspertyzy i przeglądy kąpielisk, wydaje certyfikaty kąpielisk, zabezpiecza imprezy organizowane na wodzie i nad wodą, organizuje pokazy ratownictwa wodnego. W swoich działaniach ściśle współpracuje z organizacjami zajmującymi się bezpieczeństwem na wodzie, a także z władzami samorządowymi i rządowymi, m.in. z Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie.


Szkolenie nowych ratowników


Ratownicy WOPR systematycznie szkolą też nowych adeptów swojego zawodu. WOPR województwa warmińsko-mazurskiego regularnie organizuje kursy m.in.: Młodszego Ratownika WOPR, Ratownika WOPR, Ratownika Wodnego Pływalni, Ratownika Wodnego Śródlądowego czy Ratownika Wodnego Morskiego. Od kilku lat są też z powodzeniem realizowane kolejne edycje projektu unijnego: „Bądź na fali – zostań ratownikiem wodnym”. To świetny sposób na bezpłatne zdobycie nowego zawodu, który może okazać się sposobem na życie i ogromną pasją.