Jajko, bułka z czekoladą i latające czarownice

2015-04-02 08:00:00 (ost. akt: 2015-03-31 12:52:39)
Jajko, bułka z czekoladą i latające czarownice

Fot. Fotolia

Święta Wielkiej Nocy wiążą się z tradycjami, które z mniejsza lub większą pieczołowitością pielęgnują różne narody. Czy niektóre z nich są podobne do naszych?

Hiszpania


W ciągu całego Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii odgrywane są widowiska pasyjne. W Wielki Czwartek oraz w Wielki Piątek uliczki w niewielkiej gminie San Vicente de la Sonsierra w prowincji La Rioja na północy Hiszpanii zapełniają się tzw. picaos, którzy biczują swoje plecy. Picaos idą boso i są owinięci jedynie w białe płótno. Podczas tego niecodziennego marszu ochotnicy zadają im dwanaście ran, nakłuwając ich kawałkami szkła. W regionie Aragonia z kolei, mieszkańcy w Wielki Piątek chodzą w procesji z relikwiami świętych przy akompaniamencie bębnów. Samą Wielkanoc mieszkańcy Hiszpanii świętują w kościołach oraz na ulicach miast, gdzie biorą udział w radosnych procesjach. Jedne z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych można zobaczyć na południu Hiszpanii w Andaluzji. Odbywają się wówczas różnego rodzaju przedstawienia i pokazy tańca.

Australia


Tu miesza się wiele kultur, co widać także po obchodach Wielkiej Nocy. I tak w Święta na tym najmniejszym kontynencie to mieszanka angielsko-irlandzkich obyczajów. Niedzielę Palmową wierzący udają się do kościołów z palmami, często wykonanymi z prawdziwych liści palmy. Jeżeli chodzi o same święta, Australijczycy znacznie częściej niż my w tym okresie podróżują i raczej nie obchodzą świąt w domu. Oczywiście, w tym czasie spotykają się również z rodziną oraz ze znajomymi. Świąteczne menu to między innymi grillowane mięso z warzywami. Do zwyczaju wielkanocnego w Australii należy jedzenie słodkich bułeczek udekorowanych symbolem krzyża. Hot cross buns wypieka się razem z suszonymi owocami oraz czekoladą. Do Antypodów dotarł popularny w Europie zwyczaj ukrywania w ogrodzie czekoladowych jajek dla dzieci. Zabawę wygrywa to dziecko, które odnajdzie najwięcej czekoladowych jajek. Z okazji tego wiosennego święta w Australii odbywa się również wiele kolorowych festiwali.

Włochy


Wielkanoc, w odróżnieniu od świąt Bożego Narodzenia Włosi spędzają często poza domem zgodnie ze znanym powiedzeniem: „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi”, co znaczy: „Boże Narodzenie z Twoimi, Wielkanoc z kim chcesz”. Kuchnia wielkanocna tego kraju, to między innymi smakowite desery. W tym temacie każdy region Włoch ma coś do zaoferowania. Nie może oczywiście zabraknąć wielkich jaj z czekolady, którymi rozkoszują się najmłodsi. Podczas tych świąt nie brakuje tradycyjnych zabaw. W prowincji Pesaro e Urbino w środkowych Włoszech dzieci bawią się w grę zwaną Punta e Cul. Najmłodsi gromadzą się wówczas w ogrodzie i tworzą okręg w środku którego rozłożone są jajka w kształcie litery S. Rozgrywający ma prawo wybrać jak najtwardsze jajko i uderzyć nim w jajko swojego przeciwnika. Wygrywa ta osoba, której jajko wytrzyma najwięcej uderzeń.

Rosja


Święta Wielkanocne w Rosji poprzedza 40-dniowy Wielki Post. Nie powinno się wówczas spożywać mięsa. Dlatego spora część rosyjskich restauracji oferuje w tym okresie specjalne postne menu. Można w nim znaleźć między innymi warzywa, ciemne pieczywo oraz grzyby.
W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego obrazujące Mękę Pańską. W sobotę święci się pokarmy: jajka, wielkanocne baby oraz paschę. To potrawa przyrządzona z białego sera, masła, jajek i bakalii. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną wierni uczestniczą w nabożeństwach połączonych z uroczystą procesją wokół świątyni. Trzymają wówczas w rekach świece. Poranek niedzielny rozpoczyna bicie dzwonów zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Wówczas Rosjanie pozdrawiają się słowami „Chrystus zmartwychwstał” i trzykrotnie całują w policzek. Tego dnia obdarowują się również kolorowymi pisankami i drobnymi prezentami. Potrawy podawane na wielkanocny stół muszą kojarzyć się z urodzajem.

Szwecja


Wielkanoc w Szwecji to raczej radość z faktu przyjścia wiosny, niż religijne święto. To, że zbliżają się święta widać po przystrojonych w piórka gałązkach. To swego rodzaju palmy, które przygotowuje się na pamiątkę wjazdu do Jerozolimy Chrystusa. Oczywiście nie brakuje tu wielkanocnych jajek, które ozdabiane są na różne sposoby. Dzieci otrzymują od rodziców lub sąsiadów słodkości. Muszą jednak spełnić jeden warunek… Zapukać do ich drzwi przebrane za czarownice. Według opowiadań i starych wierzeń wiedźmy wylatywały na miotle w Wielki Czwartek, aby powrócić w Niedzielę Wielkanocną. Na wielkanocnym szwedzkim stole króluje jagnięcina oraz potrawy rybne. Na deser z kolei serwuje się tort marcepanowy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB