Dziecko w wirtualnym świecie

2015-03-27 00:00:01 (ost. akt: 2015-07-16 10:39:55) Artykuł sponsorowany

Chyba nikt z nas nie wyboraża sobie życia bez udziału nowoczesnych technologi. Internet jest wszechobecny i każdy może mieć do niego dostęp, także dzieci. Ważne jednak, aby nasze pociechy poznały zalety korzystania z tego źródła informacji w sposób właściwy.

Dziecko w wirtualnym świecie

Autor zdjęcia: photl.com

Nauka dzieci umiejętnego wykorzystywania Internetu do celów edukacyjnych i rozrywkowych należy do rodziców i nauczycieli. W tym celu możemy zastosować różne sposoby oswajania naszych maluchów z odpowiednim posługiwaniem się komputerem i Internetem. Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zagrożeń występujących w wirtualnym świecie?

Nie możemy zapominać, że przed użytkowaniem i pracą z komputerem należy z dzieckiem omówić zasady jakich będziemy przestrzegać. Czas jaki spędzimy przed monitorem najlepiej ustalić przed rozpoczęciem korzystania z Internetu. — Konsekwencja to magiczny klucz w korzystaniu z komputera. Ustalenie wspólnych i akceptowalnych przez obie strony zasad gwarantuje odpowiedzialne zachowanie dziecka. Będzie ono wiedziało, że przekroczenie określonego czasu skutkuje karą na przykład w postaci zakazu korzystania z komputera — mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. Właściwe objaśnienie — najlepiej poprzez zabawę — funkcjonowania wirtualnego świata, pokaże oraz nauczy naszą pociechę samodzielności i odpowiedzialności przy korzystaniu z komputera.

Sieć internetowa to najszybszy sposób na znalezienie potrzebnych wiadomości. Oczywiście pewien obszar wirtualnej sfery może budzić nasze wątpliwości oraz kontrowersje. — Zagrożenia wypływające z Internetu mogą źle wpływać na rozwój psychiczny dzieci, szczególnie, gdy przesiadują one przed monitorem wiele godzin i zatracając się w świecie wirtualnym. Wielkie szkody w rozwoju mogą też wywołać treści absolutnie niedostosowane dla dzieci, np. pornografia oraz gry wyzwalające zachowania agresywne — mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. Jako rodzice możemy mieć na to wpływ wykorzystując m.in. blokady internetowe.

— Warto pamiętać, że Internet może tez spełniać funkcje dydaktyczne. Poprzez ćwiczenia, które są dostosowane do wieku dziecka możemy pomóc mu w rozwijaniu logicznego myślenia, refleksu i spostrzegawczości. Dziecko może uczyć się liter, cyfr, kolorów, czytania, liczenia, a nawet języka obcego — mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl.

https://m.wm.pl/2015/03/orig/0000007668-podpis-238240.jpg