Wyścigi ślimaków w przedszkolu

2015-03-25 10:57:16 (ost. akt: 2015-03-25 10:58:45)

Najwyższy czas, aby wybrać dla dziecka przedszkole. Czy jest szansa, żeby znaleźć to swoje, wymarzone?

Wyścigi ślimaków w przedszkolu

Fot. Fotolia

O rozwoju dziecka, właściwie o jego dalszym losie decydują pierwsze lata jego życia. Dlaczego? Ponieważ znaczna część możliwości intelektualnych człowieka kształtuje się w pierwszych latach życia oraz większość predyspozycji równie intensywnie rozwija się w wieku przedszkolnym. Stąd działania edukacyjne najlepsze rezultaty przynoszą właśnie w okresie przedszkolnym. Czym więc się kierować wybierając przedszkole?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy zapisać dziecko do przedszkola prywatnego czy państwowego. Przy większych kosztach, prywatne placówki często zapewniają rozszerzony program artystyczny. Mają również lepiej rozbudowaną ofertę językową. Wiele z nich oferuje profil integracyjny, ekologiczny, czy kulturowy.
Przed zapisaniem dziecka warto odwiedzić placówkę, do której nasza pociecha będzie uczęszczała. Przy okazji warto sprawdzić odległość i dojazd z domu lub z pracy. Stanie w korkach na pewno nie będzie z pożytkiem zarówno dla naszej pociechy, jak i dla nas. Stracimy czas, nerwy i pieniądze...

Odwiedzając przedszkole warto sprawdzić jak wyglądają pomieszczenia w środku oraz plac zabaw. Właściwie to przestrzenny plac zabaw z wieloma przyrządami, na którym dziecko będzie się bawiło, może być istotniejszy od samych pomieszczeń. Warunkiem jest jednak to, aby nauczycielki przedszkola chętnie wychodziły tam z dziećmi. Niestety z tym jest różnie. Warto o tym problemie porozmawiać na miejscu.
Sam będąc w Anglii miałem okazję odwiedzić przedszkole, gdzie dzieci mogły korzystać z podwórka kiedy tylko miały na to ochotę. Mogły tam pojeździć chociażby na hulajnogach, pobawić się w piaskownicy czy nawet urządzić wyścigi ślimaków... Tak, tak. To wcale nie jest żart.

Nauczycielki przedszkola powinny przede wszystkim zauważać każde dziecko z osobna i być wrażliwe na ich potrzeby. Przyglądając się niektórym przedszkolom mam wrażenie, że ktoś pomylił ćwiczenia na poligonie z wychowaniem przedszkolnym. Sztywne ramy nudnego programu, znaczy przewidywalność, to największa nuda dla malucha. Jeżeli do tego dołączymy pomieszczenia w których na parapetach stoją kwiatki, których oczywiście nie można dotykać, a zabawy ograniczają się do tańca w kółeczku, to rysuje się nam nieciekawy obraz placówki.

Tutaj też chciałbym wrócić do wspomnianego angielskiego przedszkola, które zaskoczyło mnie nie tylko na podwórku. W środku każde dziecko również mogło zająć się tym, na co miało ochotę. W jednym pomieszczeniu maluchy mogły więc pobawić się tajemniczą maszyną, która zbudowana była z wielu rur i rurek, do których wlewało się wodę i eksperymentowało. W kolejnym stały zabawki, w innym komputery, a w jeszcze innym dziecko mogło, nie uwierzą państwo... powbijać młotkiem gwoździe. I jeszcze jedno, przy wyjściu z przedszkola jedna z nauczycielek czytała dziecku bajki. Widocznie miało na to ochotę. A czy państwo już wybrali swoje wymarzone przedszkole?

Warto więc wiedzieć, że w ubiegłym roku zmieniły się zasady rekrutacji do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach. Które dzieci mają pierwszeństwo i jakie dokumenty należy złożyć?

Podczas rekrutacji brane są pod uwagę następujące kryteria:
• czy dziecko zamieszkuje w gminie, w której jest przedszkole;
• czy dziecko jest niepełnosprawne;
• czy dziecko ma niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo;
• czy dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej;
• czy dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej:
• czy dziecko wychowywane jest przez samotnego rodzica.

Okazuje się jednak, że przepisy co do rekrutacji dają także pewną dowolność dyrektorom placówek, którzy w porozumieniu z lokalnymi wydziałami edukacji mogą ustalać swoje kryteria naboru. I tak dodatkowymi kryteriami mogą być np. zamieszkanie w pobliżu placówki lub miejsce pracy rodzica w pobliżu przedszkola, a także to, że w danej placówce uczy się rodzeństwo kandydata do przedszkola.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB