Coaching czy mentoring?

2015-01-24 12:00:00 (ost. akt: 2015-01-21 14:34:11)
Coaching czy mentoring?

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Dziś szkolenia przechodzą niemal wszyscy ci, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje. Wykształcenie zdobyte kiedyś w szkole średniej czy nawet na studiach może nie wystarczyć, aby utrzymać się na rynku pracy i przetrwać wszelkie zawirowania. Co więc robić? Kształcić się ustawicznie!

Pomocne będą w tym działania różnego rodzaju: szkolenia, warsztaty, kursy, seminaria, coaching czy mentoring. Warto więc wiedzieć, czym różnią się od siebie.

Coaching. Należy do intensywnych procesów szkolenia powiązanych z psychologią. Jego celem jest przyspieszenie tempa rozwoju oraz polepszenie efektów działania danej jednostki lub organizacji. Coach (z ang. "trener") to osoba, której zadaniem jest pomoc w osiągnięciu wyznaczonych celów oraz odkrycie drzemiącego w nas potencjału. Jedno z założeń coachingu twierdzi, że mamy wszystkie predyspozycje do tego, aby działać skutecznie. Wystarczy je tylko uruchomić.

Szkolenie. To zajęcie mające na celu uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności zawodowych lub takich, które są potrzebne do wykonywania pracy lub do jej poszukiwania. Szkolenia bywają nazywane kursami, jednak to nie to samo. Szkolenie to doskonalenie umiejętności powiązane z aktualnie wykonywaną pracą, natomiast kurs niekoniecznie musi dotyczyć naszej branży zawodowej. Szkolenie różni się również od konferencji - bierze w nim udział najczęściej 20-30 osób, a w konferencji znacznie więcej.

Seminarium. Polega na czynnym uczestnictwie w nauce. To samodzielne opracowywanie tematów, które konsultowane są z osobą prowadzącą. Podczas ich przygotowywania wygłasza się referaty, które mają pobudzić do dyskusji. W seminarium uczestniczą osoby, które posiadają wiedzę w danym temacie.

Warsztaty. W ich przypadku chodzi głównie o praktykę. Zachęcają do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Uwzględniają konfrontację umiejętności oraz pomysłów poszczególnych osób. Czuwa nad nimi osoba prowadząca, która ma określony scenariusz prowadzenia zajęć.

Kurs. To cykl zajęć służących zdobyciu określonej wiedzy. Jego celem jest uzyskanie odpowiednich uprawnień zawodowych lub po prostu podniesienie osobistych aspiracji. W ich czasie prowadzone są seminaria czy wykłady. Współczesne kursy przygotowania zawodowego są tym, czym niegdyś było terminowanie u mistrza. Wiele kursów kończy się uzyskaniem certyfikatu.

E-learning. To technika szkolenia wykorzystująca media elektroniczne: internet, intranet, przekazy satelitarne, telewizję interaktywną czy różnego rodzaju elektroniczne nośniki danych. Najczęściej kojarzony jest z nauczaniem, w którym wykorzystywany jest komputer. To forma nauki nazywana również uczeniem się na odległość.

Mentoring. To relacja między mistrzem a uczniem zorientowana na odkrywanie oraz rozwijanie potencjału tego drugiego. Polega na opiece mistrza podczas rozwijania kompetencji czy realizacji ścieżki zawodowej. W odróżnieniu od coachingu prowadzony jest w dłuższym czasie, bo nawet przez kilka lat. Mentorem może być osoba, która jest ekspertem w danej dziedzinie lub branży.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB