Spędzić czas na planszy?

2014-05-16 15:08:22 (ost. akt: 2014-05-16 15:12:27)

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. Jaki prezent wybrać dla naszych pociech? Doskonałym rozwiązaniem może być gra planszowa.

Spędzić czas na planszy?

Fot. FotoliaPrzez kilka dziesięcioleci gry komputerowe wypierały te tradycyjne, planszowe. Czy w związku z tym znalazły się one na straconej pozycji? Ależ nie!

Od jakiegoś czasu zauważa się renesans gier planszowych, które mają wiele, niezaprzeczalnych zalet. Integrują uczestników zabawy oraz budują więzi rodzinne. Sprzyjają socjalizacji dzieci. Uczą ich, jak znosić zwycięstwa i ponosić porażki. Są również niezastąpione przy rozwijaniu inteligencji. Uczą logicznego myślenia i niejednokrotnie mogą zastąpić nudne zadania matematyczne.

Do korzystania z gier planszowych zachęca nawet szkolna podstawa programowa, mówiąca o tym, że w pierwszym okresie nauki dominującą rolę powinny odgrywać gry i zabawy logiczne. W klasach starszych należy natomiast skupić się na rozumowaniu i tworzeniu strategii. 


Gier na rynku jest naprawdę dużo. Można więc wybrać odpowiednią dla ucznia szkoły podstawowej, gimnazjalisty czy licealisty. Studenci również nie powinni mieć problemu z wyborem odpowiedniej gry strategicznej. 
Ostatnio coraz bardziej popularne są gry, dzięki którym można poznawać historię.

Warto pamiętać jednak o tym, że nie wystarczy wybrać daną grę z półki sklepowej, kupić ją i po prostu wręczyć dziecku. Nasza pociecha ucieszy się jeszcze bardziej, kiedy razem z nią przestudiujemy instrukcję i zasiądziemy do wspólnej zabawy. 

woj 
Królewska gra z UrDo najstarszych gier zalicza się królewską grę z Ur. Grano w nią już 5 tys. lat temu w Mezopotamii. Jak wyglądała? W jednym z grobowców starożytnego miasta Ur znaleziono planszę z 20 polami, 7 pionków czarnych, tyle samo jasnych oraz 12 kostek. Dziś nie są znane dokładnie zasady gry. Są jednak na ten temat wzmianki zachowane na glinianych tabliczkach. 


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB