Dobierz rodzaj sportu do charakteru dziecka

2014-04-29 15:32:36 (ost. akt: 2014-04-30 11:22:36)

Piłka nożna, pływanie, sporty walki, a może szachy… Na co zapisać dziecko, aby czerpało z tego jak największą radość i prawidłowo się rozwijało?

Dobierz rodzaj sportu do charakteru dziecka

Fot. Fotolia

Możliwości wyboru dyscyplin sportowych jest naprawdę wiele. Szczególnie w większych miastach nie ma problemu z zapisaniem dziecka na zajęcia, które będą sprzyjały jego rozwojowi fizycznemu, a może i staną się w przyszłości jego pasją. Jak jednak dobrać rodzaj sportu do charakteru dziecka?

Potrzebny do rozwoju


Taki wybór jest na pewno sprawą indywidualną. Wiadomo jednak, że chłopca, który przez kilka minut nie potrafi usiedzieć na jednym miejscu, trudno będzie przekonać do szachów, a filigranową dziewczynkę do sportów walki. Wszystko jednak jest możliwe i kto wie, jakie zapatrywania drzemią w naszych pociechach. Jedno jest pewne, jakiś sport na pewno trzeba wybrać, bo bez niego dziecko prawidłowo się nie rozwinie.

Ma być dynamicznie


Jaki więc rodzaj sportu? Specjaliści od wad postawy — które w dzisiejszych czasach, między innymi za sprawą wszechobecnych komputerów i tabletów, są plagą wśród dzieci i młodzieży — twierdzą, że powinien być to sport dynamiczy. Może to być gra w piłkę, jazda na rowerze czy bieganie. Sporty te można uprawiać wspólnie, w gronie rodzinnym, nawet w pobliżu domu. Dobrze, jeżeli wybierzemy zajęcia, które sprawią, że dziecko będzie przebywało jak najwięcej na świeżym powietrzu.

Aby nie było wad postawy


Dziecko spokojne prawdopodobnie wybierze jazdę na rowerze, natomiast te żywsze, będzie wolało pobiegać z kolegami za piłką. Ważne jednak, aby się „wyżyło”, w innym razie w domu nie zaznamy spokoju. Jeżeli nasza pociecha lubi matematykę i zagadki logiczne, warto zapisać ją na szachy. Powinna jednak i poza tym, dla swojego rozwoju fizycznego, spędzać czas bawiąc się wspólnie z koleżankami czy kolegami na boisku lub placu zabaw. W innym razie nabawi się wady postawy.

Nauczyć się dobrych manier


Ciekawym rozwiązaniem jest taniec. Jeżeli będzie to taniec towarzyski, nasze dziecko, oprócz właściwej postawy, nauczy się dobrych manier i będzie wiedziało, jak zachować się w towarzystwie. Poza tym, nauczy się czegoś, co przyda mu się w przyszłości. To propozycja dla tych, którzy mają poczucie rytmu i dobrze czują muzykę. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju zajęć jest to, że nasze dziecko będzie mogło brać udział w różnych konkursach. Pozna ciekawych ludzi i nowe miejsca.

Zdobywać świat!


Na Warmii i Mazurach ciekawym rozwiązaniem są różnego rodzaju sporty wodne. Nie brakuje u nas akwenów oraz mistrzów, którzy mogą zainspirować nasze pociechy, aby w przyszłości również zdobywali laury. Karol Jabłoński, Michał Burczyński czy Antonina Marcinak mogą być inspiracją dla tych, którzy latem chcieliby pożeglować, a zimą polatać na bojerach. To wybór dla tych, którym nie brakuje odwagi i w przyszłości chcieliby zdobywać świat.
woj

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB