Gra w piłkę i fosfor w diecie

2014-04-18 14:52:05 (ost. akt: 2014-04-18 14:55:56)

Jak zapobiegać wadom postawy? — Zalecam ruch na świeżym powietrzu — mówi dr Jadwiga Bubińska, specjalista rehabilitacji medycznej w Poradni Wad Postawy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Gra w piłkę i fosfor w diecie

Fot. sxc.hu

— Obecnie dzieci coraz więcej czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem, co na pewno ma negatywny postawę i sprawność fizyczną...


— Siedząc przy biurku, czy przed komputerem przyjmują niewłaściwą pozycję, pochylają się do przodu, co sprawia, że zaczynają się garbić. Wówczas nie oddychają "pełną piersią", w związku z czym dochodzi do przykurczu mięśni piersiowych. Podczas zbyt długiego siedzenia występuje również przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych. Warto wspomnieć także o nieprawidłowym ułożeniu stóp podczas siedzenia. Powinny one opierać się o podłogę, bądź specjalną podpórkę całą powierzchnią, a nie tylko palcami.

— Ile można więc bezkarnie siedzieć przed komputerem?


— To zależy od wieku dziecka. Im młodsze, tym mniej czasu powinno spędzać przed komputerem, czy telewizorem. Nastolatek maksymalnie do dwóch godzin. Wypada jednak w przerwie zmieniać pozycję z siedzącej na leżącą, czy wychodzić na świeże powietrze.

— Z czego jeszcze może wynikać nieodpowiednia postawa?


— Wady wzroku również mogą mieć na nią wpływ, bo uczeń z wadą wzroku chcąc coś przeczyć, będzie zbyt pochylał się do przodu, a tym samym garbił się. U dzieci z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych, czy astmą klatka piersiowa może rozwijać się nieprawidłowo. Pamiętajmy też o zapewnieniu dziecku odpowiedniej ilości witamin, wapnia, jak i fosforu w diecie.

— Nie tylko plecy "okrągłe" są nieprawidłowością, plecy płaskie również są niebezpieczne dla naszego zdrowia...


— Tak, gdyż zadaniem krzywizn jest amortyzacja różnego rodzaju wstrząsów, na jakie narażony jest nasz kręgosłup podczas codziennych czynności. Jeżeli krzywizny fizjologiczne kręgosłupa są prawidłowe, to wówczas drżenia są wyhamowywane i dzięki temu nie dochodzą do centralnego układu nerwowego. Chronią w ten sposób kręgosłup przed rozwojem dyskopatii, czy zmian zwyrodnieniowych. Kiedyś cierpiały na to głównie osoby starsze, a dziś dolegliwości te dotykają również młodzież.

— Jak więc zapobiegać wadom postawy?


— Ważne są wszelkie formy ruchu dynamicznego, który nie obciąża za bardzo stawów, jak i kręgosłupa, który u dzieci, jak i nastolatków jeszcze nie został ukształtowany. Mam na myśli jogging, grę w piłkę, jazdę na rowerze, czy na rolkach. Chodzi o to, aby różne odcinki ciała były aktywne. Wpływa to zarówno na lepsze utlenienie organizmu, jak i lepsze uwapnienie kości. W młodym wieku trzeba uważać na to, aby nie dźwigać zbyt dużych ciężarów, bo chrząstki w okresie wzrostu są bardzo wrażliwe na przeciążenia. Wówczas może dojść do zatrzymania wzrostu lub chorób stawów, czy kręgosłupa. Podobny, negatywny wpływ na kręgosłup i stawy ma otyłość. Dbajmy więc o prawidłową wagę dzieci.

— A co z pływaniem?


— Jest zalecane szczególnie tym, którzy cierpią na schorzenia kręgosłupa, przykurcze mięśni, czy zespoły bólowe. Łatwiej jest wykonać ruch w wodzie, która odciąża. Dla dzieci zdrowych jest to dobra forma rekreacji, jednak najlepszy jest, jak wspomniałam, ruch dynamiczny na świeżym powietrzu. Zachęcam do zabaw w grupie z rówieśnikami, bądź rodzicami.

— Czy ergonomiczne krzesła oraz biurka mogą pomóc w prawidłowym rozwoju postawy?


— Jeżeli dziecko nie jest zdolne przyjąć prawidłowej postawy, wówczas odpowiednie dobrane krzesło jest w stanie mu to ułatwić. Powinno mieć lekko wyprofilowane oparcie w dolnej części, aby lędźwia miały podparcie oraz odpowiednią wysokość siedziska, aby nogi były zgięte pod w kolanach i biodrach pod kątem prostym, a stopy z kolei, płasko opierały się na podłożu.

— Co robić, jeżeli zauważymy nieprawidłowości w postawie naszego dziecka?


— Warto wówczas udać się do lekarza pierwszego kontaktu i powiedzieć, co nas niepokoi. Raczej nie odmówi wypisania skierowania do poradni wad postawy, bądź do poradni rehabilitacyjnej, która ma szersze kompetencje. Niestety, wzrost liczby wad postawy jaki obserwujemy wśród najmłodszych, to koszta, jakie płacimy w związku z rozwojem techniki. Z drugiej strony brak jest dobrego przykładu ze strony rodziców, którzy dużo czasu spędzają w pracy, a po niej zmęczeni siadają przed telewizorem... Warto więc znaleźć czas na wspólne zajęcia na świeżym powietrzu.

Rozmawiał Wojciech Kosiewicz


Jeżeli chodzi o wady postawy, rozróżnia się cztery rodzaje nieprawidłowo ukształtowanych pleców:


• plecy okrągłe, czyli nadmierna kifoza piersiowa;
• pogłębiona lordoza, czyli nadmierne wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa do przodu;
• plecy wklęsło-wypukłe, gdzie jednocześnie występuje nadmierna kifoza oraz pogłębiona lordoza;
• plecy płaskie, gdzie kifoza, jak i lordoza są spłycone.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB