Profesor Jerzy Jaroszewski podsumowuje Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

2013-10-30 12:48:28 (ost. akt: 2013-10-30 12:51:06)

O podsumowanie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki poprosiliśmy prof. dr. hab. Jerzego Jaroszewskiego, Prorektora ds. Nauki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Profesor Jerzy Jaroszewski podsumowuje Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Autor zdjęcia: Archiwum UWM

W ramach tegorocznych Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki UWM przygotował ponad 300 spotkań, które podzielone były na kategorie tematyczne („zostań humanistą”, „poznaj przyrodę”, „uściślij umysł”, „pokochaj sztukę”, „zbadaj medycynę”, „poznaj społeczeństwo”). Większość pokazów i warsztatów odbywała się na uczelni, ale wydarzenie objęło swoim zasięgiem również placówki w mieście m.in. na Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Było mądrze i zabawnie, bo uczestnicy ODNiSZ wysłuchali m.in. pasjonujących historii na temat zamków krzyżacki na Warmii i Mazurach, podczas warsztatów dowiedzieli się jak stworzyć bestseller, czy poznali historię pijawek i ich leczniczych właściwości. Było można pobawić się także z ciekłym azotem, zobaczyć ruchome roboty z klocków lego, czy też zobaczyć, jak gra się na kieliszkach. Długo by wymieniać.

Tradycyjnie pojawili się też goście specjalni. Wśród nich Tomasz Cichocki, który samotnie opłynął glob. Gościem był również Marcin Kydryński, dziennikarz Radiowej Trójki, który opowiadał o swoich pasjach: podróżach, fotografii i muzyce. Niejako zwieńczeniem i głównym punktem Europejskiej Nocy Naukowców był jednak koncert Anny Marii Jopek, największa sala Uniwersytetu pękała w szwach.

Zawsze też przyświecała nam idea, aby prócz zasobów uczelni i jej potencjału, pokazać także inne instytucje kulturalno-oświatowe, które funkcjonują w Olsztynie. Można powiedzieć, że z roku na rok to grono się powiększało i teraz współpracujemy ze stałymi partnerami, którzy chętnie angażują się w to przedsięwzięcie: Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym, Muzeum Warmii i Mazur, Skansenem w Olsztynku, Multicentrum Edukacyjnym, Olsztyńską Szkołą Wyższą im. Józefa Rusieckiego, kawiarnią „Tajemnica Poliszynela”, czy Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk. Warto zwrócić uwagę na imprezę w Szpitalu Dziecięcym, to Akademia Zdrowia skierowana do młodszych dzieci. Podczas tego wydarzenia dzieci oswajane są ze szpitalem, aby pokazać, że nie ma się tam czego bać. To wszystko na zasadzie gier, zabaw, które uświadomią dzieciom, że nie warto się obawiać „białego fartucha”.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB