Sprawdź, czy nie należy ci się wyprawka na dziecko

2013-08-07 13:14:50 (ost. akt: 2013-08-07 13:17:13)

Szkoły przyjmują już wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów. W województwie warmińsko-mazurskim otrzyma je około 5 tysięcy osób więcej niż przed rokiem.

Sprawdź, czy nie należy ci się wyprawka na dziecko

Autor zdjęcia: archiwum

W tym roku na program "Szkolna wyprawka" rząd przeznaczył 180 mln zł, aż 52 mln zł więcej niż w 2012 r. Do województwa warmińsko-mazurskiego w pierwszej transzy trafi 4 mln 226 tys. zł. — Rok temu dofinansowanie w naszym regionie wyniosło 3 mln 681 tys. zł — przypomina Barbara Antczak, dyrektorka Wydziału Wspomaganiu Rozwoju Szkół i Placówek w olsztyńskim kuratorium.

Dzięki temu zwiększy się także liczba osób objętych programem. W całej Polsce pieniądze trafią do ponad 575 tys. uczniów. — A w naszym województwie do 24 158 uczniów. Rok temu było ich około 19 tys. — wylicza dyrektor Antczak. Pieniądze z "Wyprawki szkolnej" zostaną przeznaczone na zakup podręczników dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych oraz niepełnosprawnych. A dokładniej mogą się o nie ubiegać osoby z pierwszych roczników, uczące się zgodnie z nową podstawą programową oraz uczniowie klas najmłodszych.

Na jakie dofinansowanie mogą liczyć? W klasach I-III szkoły podstawowej wynosi ono 225 zł, w klasie V do 325 zł, w klasach II zasadniczej szkoły zawodowej do 390 zł, a w klasie II szkoły ponadgimnazjalnej do 445 zł.

Najważniejszym kryterium otrzymania pieniędzy jest dochód netto na osobę w rodzinie. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów nie może ono przekraczać 539 zł dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej oraz szkół artystycznych oraz 456 zł w pozostałych przypadkach. Uczniowie niepełnosprawni, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, mogą ubiegać się o dofinansowanie bez względu na dochód.

Terminy składania wniosków wyznaczają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Należy je składać w dyrekcji szkoły, do której uczeń będzie chodził w tym roku szkolnym wraz z zaświadczeniem o zarobkach.

Nina Ramatowska

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monika #1163856 | 213.73.*.* 7 sie 2013 14:06

    Warto wiedzieć, że rodzinom wielodzietnym (czyli z trójką lub większą ilością dzieci) przysługuje takie dofinansowanie bez względu na wysokość dochodów. Warto się o nie ubiegać tym bardziej, że w ubiegłych latach spora część pieniędzy przeznaczona na "wyprawkę szkolną" nie została wykorzystana. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz