Kiedy do logopedy?

2013-08-01 11:30:22 (ost. akt: 2014-04-18 10:17:41)

Wady wymowy nie tylko mogą uprzykrzyć dziecku, a potem dorosłemu życie, ale też poważnie zaburzyć jego rozwój. Dlatego, jeśli zaczniemy podejrzewać dziecko o problemy z mowa lub artykulacją, warto zasięgnąć porad logopedy. Im wcześniej wykryte wady wymowy, tym łatwiej jest je wyeliminować. Wbrew obiegowym opiniom, dziecko nie zawsze wyrośnie z problemów z mówieniem.

Kiedy do logopedy?

Autor zdjęcia: sxc.hu

Nie leczone wady wymowy mogą w przyszłości utrudnić maluchowi naukę czytania i pisania. Czasem wymagają one konsultacji z logopedą, bywa jednak też tak, że są spowodowane wadami zgryzu lub wadami anatomicznymi. Problemy z rozwojem mowy mogą też być spowodowane wadami słuchu. Warto więc na początku sprawdzić, czy nasze dziecko prawidłowo słyszy. Można to zrobić w prosty sposób — jedno z rodziców niech weźmie malucha na ręce i spróbuje zagadać, pokazując np. obrazki, a drugi niech stanie z tyłu i zamacha grzechotką. Już nawet 3-miesięczny maluch, jeśli słuch ma prawidłowy, z pewnością zareaguje.
Czasem też opóźnienia w rozwoju mowy wynikają z tego, że potrafimy komunikować się z maluchem bez słów i w mig rozumieć jego potrzeby — a dziecko lubi ułatwiać sobie życie, skoro mama i tak je rozumie, po co uczyć się mówić?

Niewielkie odstępstwa nie powinny niepokoić
Do logopedy powinniśmy się wybrać, jeśli zauważymy u naszego dziecka opóźnienie w rozwoju mowy. Oczywiście, jeśli dziecko mocno odstaje od swojej grupy rówieśniczej. Każdy maluch rozwija się bowiem w swoim tempie i zaczyna mówić we właściwym dla siebie czasie. Są dwulatki, które potrafią komunikować się pełnymi zdaniami, są też trzylatki, które mówią jedynie pojedyncze słowa. Drobne odstępstwa od normy nie powinny nas więc niepokoić, jeśli jednak nieprawidłowości są coraz dłuższe, a różnice bardziej dostrzegalne, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Ćwiczenia na seplenienie
Jedną z najczęstszych wad u małych dzieci jest seplenienie. Nie ma się co łudzić, że maluch bez pomocy specjalisty z tego wyrośnie. Potrzebna jest konkretna diagnoza i regularne ćwiczenia, nie tylko pod okiem logopedy, ale też w domu. Sepleniące dziecko nieprawidłowo wymawia: s, z , c i dz. Podczas ich artykulacji wsuwa język między zęby. Najczęściej przyczyną są słabe mięśnie języka, które można wzmocnić za pomocą ćwiczeń. Sepleniące dziecko może też mieć wadę zgryzu (trzeba skorygować u ortodonty) lub tzw. zespół trzeciego migdałka (którym powinien zająć się laryngolog).

Z dzieckiem rozmawiaj po dorosłemu
Dziecko, które jest opóźnione w rozwoju mowy lub dopiero zaczyna uczyć się mówić, musi mieć do tego komfortowe warunki. Najlepiej, abyśmy całkowicie zrezygnowali z używania tabletu, komputera czy telewizora w obecności dzieci. Środki audiowizualne zaburzają rozwój mowy dziecka poprzez nadmierną stymulację obrazem.
Im wcześniej dziecko poddamy profilaktyce, a następnie stymulacji logopedycznej, tym szybciej pojawią się efekty. Aby pomóc dziecku w rozwoju mowy, powinno się jak najczęściej rozmawiać, w naturalnym "dorosłym" języku, bez zdrobnień i seplenienia. Dziecko uczy się bowiem poprzez naśladownictwo - im bardziej poprawnie mówią dorośli, tym szybciej i sprawniej rozwinie się mowa u ich dzieci.

Zanim wybierzesz się do logopedy, sprawdź czy maluch:
• stale oddycha przez usta i ma problemy z drożnością górnych dróg oddechowych. Zatkany nos czy ciągły katar to znak, że trzeba skonsultować się z laryngologiem lub alergologiem,
• dobrze słyszy. Dziecko, które ma problemy ze słuchem, nie rozumie kierowanych do niego komunikatów, a jego wymowa odbiega od ogólnie przyjętych norm rozwojowych. Może zniekształcać głoski, mówić przez nos lub opuszczać niektóre głoski,
• ma prawidłowy zgryz. Jeśli dziecko ma jakiekolwiek kłopoty z uzębieniem, trzeba koniecznie pójść do dentysty lub ortodonty.
• nie ma problemów neurologicznych. Jeżeli dziecko ma trudności z właściwym ułożeniem narządów artykulacyjnych, np. nie umie naśladować pokazanego mu ułożenia języka czy warg, warto skonsultować się z neurologiem.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB