Młodzi, po studiach, nie bezrobotni?

2013-03-28 15:05:32 (ost. akt: 2014-04-18 10:16:43)

Bezrobocie wśród polskich absolwentów wyższych uczelni nie maleje. Młodzi ludzie z dyplomami w kieszeniach podejmują pracę poniżej swoich kwalifikacji bądź wyjeżdżają za granicę, stając się tanią siłą roboczą na obcym rynku. Być może już niedługo sytuacja się zmieni — Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiada nowe rozwiązania, skierowane do studentów ostatniego roku studiów.

Młodzi, po studiach, nie bezrobotni?
Plany MPiPS są ściśle związane z ostatnim posiedzeniem unijnych ministrów ds. pracy i zatrudnienia. Podczas spotkania podjęto decyzję w sprawie pakietu "Gwarancje dla młodych". Ma on na celu wspierać walkę z bezrobociem młodzieży, które jest problemem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W rozwiązaniach, które znalazły się w pakiecie, są wytyczne, by służby zatrudnienia w danym kraju interweniowały w ciągu czterech pierwszych miesięcy od ukończenia szkoły lub utraty pracy przez młodych ludzi. Mają być oni kierowani na staże lub szkolenia, otrzymywać dotacje na otwarcie własnej działalności lub otrzymywać realne oferty zatrudnienia.

Ministerstwo do 2014 roku chce wdrożyć rozwiązania, dzięki którym studenci ostatniego roku studiów będą mogli otrzymać nisko oprocentowany kredyt na sfinansowanie własnej działalności. Kredyt ten byłby w części umarzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Możliwe będą też dotacje na otwarcie własnego biznesu. Wszystko po to, by młodzi wystartowali na rynku pracy od razu na ostatnim etapie edukacji, a nie dopiero po wizytach w urzędach pracy. Oczywiście, taka pomoc nie będzie dla wszystkich. Otrzymają ją studenci, którzy przedstawią dobry i realny biznesplan, potwierdzony przez np. profesora uczelni, na której się kształci. To zapobiegnie finansowaniu przedsięwzięć z góry skazanych na niepowodzenie, a przy okazji zmotywuje uczelnie wyższe do brania odpowiedzialności za poziom kształcenia studentów.

Szanse na dotacje być może będą mieli nie tylko studenci i świeżo upieczeni absolwenci. Według projektu unijnego programem "Gwarancje dla młodych" mają być objęci młodzi ludzie do ukończenia 25 roku życia. Jednak niewykluczone, że granica ta zostanie wydłużona do wieku 30 lat. Jest to związane z wydłużeniem czasu edukacji — absolwenci często decydują się na drugi kierunek lub na kontynuowanie kształcenia na studiach podyplomowych czy różnego rodzaju kursach.
Aby wspomóc poszczególne państwa w realizacji programu "Gwarancje dla młodych", będzie możliwe wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #1037791 | 89.228.*.* 28 mar 2013 15:39

    owoc żywota twojego zje ZUS

    ! - + odpowiedz na ten komentarz