Zadbaj o dietę i ruch malucha

2013-03-28 14:37:22 (ost. akt: 2014-04-18 10:18:19)

Przedszkole czy szkoła, to zawsze nowa przestrzeń, do której dziecko musi się przyzwyczaić i w niej odnaleźć. Dlatego potrzebuje wzmożonej troski i uwagi ze strony rodziców.

Zadbaj o dietę i ruch malucha
Często dopiero na etapie pierwszych kroków na edukacyjnej ścieżce, jesteśmy w stanie zauważyć problemy z koncentracją, czy pamięcią u pociechy. Wynika to z faktu przejścia do świata ucznia — z obowiązkami i wymaganiami, jak siedzenie w ławce i pilne słuchanie nauczyciela.

Pierwsze czy kolejne kroki w edukacji dzieci, wymagają rozmaitych logistycznych przygotowań — zakupu nowych książek, odpowiedniego stroju czy przyborów szkolnych. Niezależnie jednak od wieku pociech — czy są to przedszkolaki, pierwszoklasiści czy doświadczeni już uczniowie, potrzebują oni dwóch niezmiernie ważnych elementów – wsparcia ze strony rodziców oraz właściwie zbilansowanej diety. Dopiero połączenie tych dwóch komponentów zagwarantuje im zdrowie oraz odpowiednią stymulację rozwoju psychicznego, emocjonalnego i intelektualnego. Należy również pamiętać, aby od najmłodszych lat, zaszczepiać w dzieciach pasję do sportu i ruchu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna obecna w życiu od dzieciństwa, będzie traktowana w przyszłości podświadomie, jako zdrowy nawyk, który wpłynie pozytywnie na stan zdrowia i sprawność.

Faktem jest jednak, że na każdym etapie edukacji, dzieci napotykają na te same problemy — nieumiejętność koncentracji i kłopoty z zapamiętywaniem, czy rozumieniem ze słuchu. Takie sytuacje nie tylko opóźniają proces poznawczy, ale również rodzą stres i frustrację. Wyniki badań wskazują, że rodzice mogą pomagać dzieciom zaradzić tym problemom, dostarczając im codziennie niezbędną porcję kwasów z grupy omega-3. Niestety, biorąc pod uwagę, że występuje on w produktach, za którymi większość małych smakoszy nie przepada — głównie w rybach, soi, suszonych owocach, czy oliwie z oliwek, najlepiej uzupełniać jego braki poprzez suplementację.

Nienasycone kwasy z grupy omega-3 mają pozytywny wpływ na:
— wzrost i rozwój układu nerwowego,
— aktywność układu sercowo-naczyniowego,
— koordynację wzrokowo-ruchową.
Kwasy omega-3 i omega-6 dostarczane regularnie do organizmu, pomagają w ograniczeniu niektórych objawów nadpobudliwości, w tym deficytu uwagi, wśród dzieci z określonymi problemami w nauce.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB