Nowe zawody na rynku pracy. Minister podpisała rozporządzenie

2017-03-15 15:52:14 (ost. akt: 2017-03-15 13:51:42)
Nowe zawody na rynku pracy. Minister podpisała rozporządzenie

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Zgodnie z reformą edukacji, 1 września 2017 r. w miejsce zasadniczych szkół zawodowych pojawią się szkoły branżowe I stopnia. Minister edukacji podpisała nowe rozporządzenie, które określa 213 zawodów, w których kształcenie będzie mogło być prowadzone nowego roku szkolnego.

Rozporządzenie dotyczy nauki w pierwszych klasach szkół branżowych I stopnia, klasach pierwszych 4-letniego technikum oraz na pierwszych semestrach szkół policealnych. W dokumencie uwzględniono zarówno dotychczas istniejące, jak i nowe zawody - określone na wnioski ministrów właściwych dla tych zawodów - oraz zmiany w dotychczasowych zawodach.

Jednocześnie w pozostałych klasach aż do czasu zakończenia kształcenia będzie funkcjonowało dotychczasowe rozporządzenie MEN z grudnia 2016 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Nowe rozporządzenie umożliwia kształcenia w następujących nowych zawodach: technik robót wykończeniowych w budownictwie (stanowiącym kontynuację kształcenie w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie), magazynier-logistyk (stanowiącym podbudowę do kształcenia w zawodzie technik logistyk) oraz w pięciu tzw. zawodach pomocniczych, stworzonych z myślą o osobach niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim: pracownik pomocniczy krawca, pracownik pomocniczy mechanika, pracownik pomocniczy ślusarza, pracownik pomocniczy stolarza i asystent fryzjera.

Rozporządzenie umożliwia również kształcenie w nowym zawodzie operator maszyn i urządzeń hutniczych, wprowadza też zmiany w nazewnictwie dotychczasowych zawodów.

Źródło: kurier.pap.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. XXXXX #2202688 | 83.9.*.* 15 mar 2017 21:49

    Asystent fryzjera już widzę jak tłumnie ich zatrudniają.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz