Sukces olsztyńskiego instytutu PAN w konkursie EIT

2016-11-21 13:08:51 (ost. akt: 2016-11-22 11:36:41)
Sukces olsztyńskiego instytutu PAN w konkursie EIT

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pan.olsztyn.pl

Międzynarodowe konsorcjum FoodConnects z udziałem Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Uniwersytetu Warszawskiego, Grupy Maspex Wadowice i Grupy Raben Polska zostało zwycięzcą naboru Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) w obszarze Żywność. To ogromny sukces nie tylko w wymiarze prestiżowym, ale także finansowym – planowane wsparcie UE dla całego konsorcjum wyniesie bowiem ponad 400 milionów euro na siedem lat.

EIT jest niezależną agendą Unii Europejskiej, której misją jest stworzenie mechanizmów zmniejszających innowacyjny dystans Europy względem najbardziej rozwiniętych krajów świata. Odbywa się to poprzez łączenie najlepszych instytucji szkolnictwa wyższego, ośrodków badawczych i przedsiębiorstw w tzw. Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (ang. KIC), które dążą do rozwiązywania największych wyzwań społecznych.

Konsorcjum FoodConnects skupia 50 partnerów z 13 krajów Europy. W skład wspólnoty wchodzą uniwersytety i ośrodki badawcze z czołowych pozycji rankingów naukowych - m.in. Uniwersytet Cambridge, Politechnika w Monachium, Politechnika w Zurichu - a także takie potęgi biznesowe jak Nestle, PepsiCO Inc., Sodexo SA, Siemens czy Robert Bosch GmbH.

Celem Konsorcjum jest uczynienie Europy światowym liderem w obszarze innowacji na rzecz bezpieczeństwa i zrównoważonej produkcji żywności. Opracowane zostaną nowe produkty, usługi i modele biznesowe, które wpłyną na wzrost zaufania konsumentów i poprawę stanu zdrowia społeczeństwa na całym świecie. W ciągu najbliższych siedmiu lat wspólnota FoodConnects powoła do życia 350 start-upów, które pomogą zrealizować ten cel. Planowane są także działania skierowane do pracowników sektora rolno-spożywczego i studentów w formie studiów magisterskich, studiów podyplomowych i szkoleń.

W ramach struktury konsorcjum utworzonych zostanie 5 centrów kolokacji (zarządzających realizacją projektu na wydzielonej części Unii Europejskiej). Jedno z nich będzie mieścić się w Warszawie i będzie obejmować nie tylko Polskę, ale również kraje nordyckie oraz Europę Środkowo-Wschodnią.

Źródło: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. naukoFcy za dychę #2117917 | 79.185.*.* 22 lis 2016 09:44

    Te lipne instytuty klepią wszystko, co każa koncerny. Koncerny odwracają uwagę strasząc wojnami, żeby ludzie nie zauważyli, że i bez wojny są "humanitarnie" zatruwani : " Najnowszy kompleksowy zestaw zagrożeń i narażeń środowiskowych i zawodowych ze strony glifosatu, a także częściowo Roundupu – obejmujący stan wiedzy naukowej z października 2016 – pt. Glyphosate Monograph opublikowany (już po sporządzenia niniejszego raportu) przez Pesticide Action Network (PAN) znajduje się na stronie http://pan-international.org/wp -content/uploads/Glyphosate-monograph.pd f.”

    ! - + odpowiedz na ten komentarz