Koniec z nauczaniem przedmiotowym w Finlandii?

2016-11-16 18:00:00 (ost. akt: 2016-11-16 14:52:10)
Koniec z nauczaniem przedmiotowym w Finlandii?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Fiński system nauczania jest uznawany za jeden z najbardziej efektywnych na świecie. Mimo to Finowie postanowili pójść o krok dalej i wprowadzić kolejne zmiany, które będą polegać m.in. na stopniowym odejściu od nauczania tradycyjnych przedmiotów w szkole.

Planowana reforma szkolnictwa ma spełnić wymagania XXI wieku. Według jej zwolenników stary system nauczania, opierający się na tradycyjnych przedmiotach szkolnych, jest już przestarzały i nie ma przełożenia na wiedzę, która przyda się dzieciom dziś i w przyszłości. Zmiany jednak nie mają polegać na zupełnym odejściu od nauczania wszystkich przedmiotów, a na stopniowym dążeniu do multidyscyplinarności w szkołach. Pierwszym krokiem do tego ma być wprowadzenie w podstawówkach obowiązku wyboru przynajmniej jednego przedmiotu w roku, który byłby połączeniem tradycyjnych przedmiotów, ale jednocześnie dotyczyłby konkretnego zagadnienia. Przykładem może tu być moduł poświęcony Unii Europejskiej, który łączyłby w sobie elementy wiedzy z zakresu historii, gospodarki, języków obcych oraz geografii.

Jak zapowiada fińskie Ministerstwo Edukacji, zmiany będą wprowadzane stopniowo i lokalnie. Pilotaż nowej koncepcji ma mieć miejsce w Helsinkach, a jeśli tam się sprawdzi, będzie realizowany w kolejnych miejscach w kraju.

jm

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB